taky a také

Text dotazu

Při psaní dopisu můžu použít výraz "taky" nebo jenom "také"?

Odpověď

Dobrý den,

Na Vaši otázku se hůře odpovídá, když neznáme kontext. Důležité je, uvědomit si, komu dopis píšete. Na tom totiž záleží jakou formu jazyka a vyjadřování byste měla zvolit. Stejnou informaci budeme sdělovat jiným způsobem když o ní budeme psát vlastnímu bratrovi či sestře, mamince, kamarádovi, kamarádce či posudkovému lékaři, soudu, atd.

Pokud  tedy budete psát někomu blízkému, s kterým máte dostatečně vřelý vztah, můžete využít i hovorový jazyk a neformální podobu vyjadřování („tedy taky“)a bude to i vhodnější. Budete-li psát do nějaké veřejné instituce nějakou prosbu, žádost, poděkování atd. měla byste se řídit všeobecně přijatými pravidly pro psanou konverzaci, tj. mimo jiné budete využívat spisovnou podobu jazyka („ve Vašem případě také“). Vzory dopisů, žádostí atd. určitě najdete i na internetu a dále Vám doporučujeme např. knihu „Jak psát korespondenci: vzory.“ od Barbory Antonové. Celá citace knihy viz: Antonová, Barbora. Jak psát korespondenci: vzory. Vyd. 1. Praha: Computer Press, 2001. iv, 76 s. ISBN 80-7226-481-8. Viz. záznam z našeho katalogu: [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001007890&local_base=NKC ]

Zdroje:

* Antonová, Barbora. Jak psát korespondenci: vzory. Vyd. 1. Praha: Computer Press, 2001. iv, 76 s. ISBN 80-7226-481-8