T.S. ELIOT

Text dotazu

DO JAKÉHO PROUDU BYSTE PROSÍM ZAŘADILI THOMASE STEARNSE ELIOTA? POKUD JE TZV. \"NEZAŘADITELNÝ\" TAK PROSÍM ALESPOŇ PŘIBLÍŽIT DĚKUJI

Odpověď

Básnickou tvorbu T.S.Eliota lze zařadit do kulturního hnutí modernismu 1. poloviny 20. století. Více inforací o modernismu naleznete na adrese http://modernismus.navajo.cz/
Eliotova poezie je spojována převážné s angloamerickým avantgardním hnutím- imagismem. Blízká mu byla především praxe přesných obrazů, které byly průsečíkem intelektu, imaginace a senzibility. Na rozdíl od imagistů Eliot zdůrazňoval společenskou funkce poezie, kterou spatřoval v udržování básnického jazyka jako prostřeku společenské komunikace a přesného nástroje myšlení a cítění.
Dále je Eliot zmiňován v souvislosti s jeho kritickou činností. Jeho rané literární eseje výrazně ovlivnily angloamerické smýšlení o literatuře a připravovaly půdu pro přijetí děl básnického modernismu.
Obnovil žánr veršovaného dramatu svými díly Vražda v katedrále, Koktejlový večírek, aj.
Použité zdroje:
http://www.radekf.net/projekty-data/eseje-referaty-seminarky/ucebni-texty/Slovnicek%20spisovatelu%20svetove%20literatury%2020.%20stoleti.rtf
Slovník spisovatelů / [za vedení Martina Procházky a Zdeňka Stříbrného zpracovali Marcel Arbeit ... et al.]. -- 2., opr. a dopl. vyd.. -- Praha : Libri, 2003. -- 823 s. ; 20 cm