synkretismus, národní obrození

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mě otázka synkretismu v období Národního obrození, případně v souvislosti s kritikou.
Nějak se neorientuji...
Děkuji

Odpověď

Dobrý den, synkretismus období národního obrození je dosti podrobně popsán v knize:

MACURA, Vladimír. Znamení zrodu : české národní obrození jako kulturní typ. 2., rozš. vyd., V H & H 1. vyd. Jinočany : H & H, 1995. ISBN 80-85787-74-1.

Synkretismus je zde chápán jako výsledek snahy vyrovnat se komplexně s dobovým uměleckým vývojem. Jedná se o synkretismus slohový i oborový.

Dochází k prolínání řady oblastí kultury s vědeckou činností. Na základě těchto snah byl obrozeneckým ideálem člověk - vlastenec, který aktivně zasahoval do celé řady oblastí kultury a vědy, psal, překládal, zabýval se otázkami jazyka, filozofií, botanikou, pedagogikou, historií a jinými obory.

Kritický pohled na synkretismus se začal objevovat v druhé polovině 19. století, se snahou konkrétně vymezit jednotlivé obory. Více informací naleznete v kapitole nazvané "Synkretismus" v již zmíněné knize.