synkretismus, národní obrození

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mě otázka synkretismu v období Národního obrození, případně v souvislosti s kritikou.
Nějak se neorientuji...
Děkuji

Odpověď

Dobrý den, synkretismus období národního obrození je dosti podrobně popsán v knize:

MACURA, Vladimír. Znamení zrodu : české národní obrození jako kulturní typ. 2., rozš. vyd., V H & H 1. vyd. Jinočany : H & H, 1995. ISBN 80-85787-74-1.

Synkretismus je zde chápán jako výsledek snahy vyrovnat se komplexně s dobovým uměleckým vývojem. Jedná se o synkretismus slohový i oborový.

Dochází k prolínání řady oblastí kultury s vědeckou činností. Na základě těchto snah byl obrozeneckým ideálem člověk - vlastenec, který aktivně zasahoval do celé řady oblastí kultury a vědy, psal, překládal, zabýval se otázkami jazyka, filozofií, botanikou, pedagogikou, historií a jinými obory.

Kritický pohled na synkretismus se začal objevovat v druhé polovině 19. století, se snahou konkrétně vymezit jednotlivé obory. Více informací naleznete v kapitole nazvané "Synkretismus" v již zmíněné knize.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.11.2007 14:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu