symbolika zvířat

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych Vás poprosit o vyhledání významů několika symbolů (obecně i v kresbě) v některém z lexikonů symbolů, jedná se o : veverka, králík, lev.
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
lev - symbol evangelisty Marka
Zdroj: ROYT, Jan. Slovník biblické ikonografie. Praha: Karolinum, 2006. ISBN 80-246-0963-0. S. 77.
Lev – pro svoji sílu a odvahu jako král zvířat na zemi; vedle orla, vládce vzdušné říše, je patrně nejrozšířenějším erbovním zvířetem, v obrazové symbolice odpradávna, geograficky překračuje dalece místa na zeměkouli, kde se běžně vyskytuje. Na Dálném východě ztělesňuje lev symbol draka, zastrašující sílu,  slouží jako strážce chrámů a jako symbol v průvodech a tancích vyjadřuje obranu před démony a zlými mocnostmi.
Veverka – v germánské mytologii byla veverka přisuzována Lokimu, bohu ničivého ohně; v symbolickém umění křesťanského středověku je pro svou ohnivě rezavou barvu a svou překotnou hbitost symbolem ďábla.
Zajíc  spolu s králíkem patří ke zvířatům vztahovaným k měsíci, neboť ve dne spí a v noci se potuluje, skrze svou plodnost je symbolem neustálého obnovování života, rychlý běh zajíce je srovnáván s krátkostí lidského žití.
Čerpáno z: MOHR-HEINZ, Gerd. Lexikon symbolů. Obrazy a znaky křesťanského umění. Praha: Volvox Globator, 1999.  ISBN 80-7207-300-1.
Králík lunární zvíře; spojován s měsíčními bohyněmi a Matkou-Zemí Lev – ambivalentní  symbol, solární i lunární, dobra i zla, jako solární  symbolické zvíře ztělesňuje žár slunce, záři a moc poledního slunce; ohnivý princip; majestát; sílu a odvahu; statečnost, ;spravedlnost; právo, vojenskou moc; krále zvířat; ale také krutost, dravost, člověka nedůstojný způsob života; je symbolem války  a atributem bohů války… Veverka (Japonsko): plodnost; obvykle spojována s vinnou révou; Křesťanství – lakota, nenasytnost; Skandinávie – přináší déšť, vodu, sníh; veverka znamená zlovolnost a vyvolávání rozbrojů…
Zdroj: COOPEROVÁ, J.C. Ilustrovaná encyklopedie tradičních symbolů. Praha: Mladá fronta, 1999. ISBN 80-204-0761-8.
Králík – ztělesnění plodnosti ve všech dobách, atribut žádostivosti; není neobvyklý ve scénách mileneckých dvojic, u nohou Panny Marie symbolizuje vítězství čistoty. Králík je volně zaměnitelný se zajícem.
Lev – běžné symbolické zvíře v náboženském i světském umění, jemuž jsou přisuzovány mnohé vlastnosti…
Zdroj: HALL, James. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha-Litomyšl: Paseka, 2008. ISBN 978-80-7185-902-4.
Králík – znamení králíka reprezentuje osmý den ve dvacetidenním měsíčním cyklu aztéckého posvátného kalendáře, který měl celkem 260 dní. Ve Střední Americe byl králík spojován zejména s Měsícem, ale také s pulke/pulque – alkoholickým nápojem, který svým kalným vzhledem připomíná mléko – tedy s plodností a mateřstvím.
Zdroj: GIBSON, Clare. Symboly a jejich význam. Klíč k výkladu motivů a znaků v umění. Praha: Slovart, 2012. ISBN 978-80-7391-370-0 S pozdravem Jaroslava Sedláčková Referenční centrum NK ČR