Symbolika v kresbě 2

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o
 vyhledání v některém z lexikonu symbolů, jaký má význam lev a zebra,
 jak obecně tak hlavně v kresbě.

 Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

odpovědi jsme opět čerpala z Ilustrované encyklopedie tradičních symbolů:

LEV

"Ambivalentní symbol, solární i lunární, dobra i zla. Jako solární
symbolické zvíře ztělesňuje žár slunce, záři a moc poledního slunce,
ohnivý princip, majestát, sílu, odvahu, statečnost, spravedlnost,
právo, vojenskou moc, krále zvířat, ale také krutost, dravost,
člověka nedůstojný způsob života, je symbolem války a atributem bohů
války."

MOUCHA:

"Obvykle je spojována se zlými božstvy a zkázou. Může ztělesňovat
nadpřirozenou moc, většinou zlou, démoni jsou často zpodobňováni jako
mouchy. ... V křesťanství: zlo, mor, hřích."

Poté ze Slovníku symbolů:

HMYZ

"Vedle včel, které jsou oblíbeným námětem výtvarného umění, se
objevuje v ikonografii i ostatní drobný hmyz. Zejména na obrazech
nizozemských mistrů 16. 17. stol. se vyskytují různé druhy hmyzu,
převážně s negativním symbolickým významem."

ZEBRU jsme nalezla pouze v Lexikonu snových symbolů, což pro Vás
nejspíše nebude příliš relevantní, nicméně její význam zde:

"později poznáte , jak blízko jsou si někdy dobro a zlo"

ZDROJE:

Cooper, James Fenimore, 1789-1851. Ilustrovaná encyklopedie tradičních
symbolů. J. C. Cooperová ; Z angl. přel. Allan Plzák. 1. vyd. Praha
: Mladá fronta, 1999. 239 s. (Literární klub). ISBN 80-204-0761-8.
Kurth, Hanns, 1904-1976. Lexikon snových symbolů. Hanns Kurth ; [Z
německého originálu ... přeložila Eva Špačková]. Vyd. 2. V Praze :
Ikar, 2004. 367 s. ISBN 80-249-0361-X.
Mysliveček, Milan, 1951-. Panoptikum symbolů, značek a znamení. Milan
Mysliveček. 1. vyd. Praha : Horizont, 1992. 277 s. ISBN