Sw. Ísidora, biskupa hispalského Kniha utěšená

Text dotazu

Sw. Ísidora, biskupa hispalského Kniha utěšená a lidem všechněm na tomto světě zarmouceným prospěšná i užitečná Rozmlouvání rozumu s člověkem.
Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, jaký je historický kontext uvedené knihy? (V jaké době a za jakých okolností ji Jan Hostivít Pospíšil vydával, jaký měla ohlas, v kolika výtiscích vyšla apod.) Děkuji za odpověď na uvedený email.

Odpověď

Knihu Sw. Ísidora, biskupa hispalského Kniha utěšená a lidem všechněm na tomto světě zarmouceným prospěšná. vydal Jan Hostivít Pospíšil v r. 1830 v Praze a Hradci Králové jako stostránkový svazek. Bylo to čtvrté české vydání tohoto spisu. K vydání patřila původní předmluva sv. Isidora i předmluva vydavatele.

Bohužel, nepodařilo se nám zjistit konkrétní informace týkající se počtu výtisků a ohlasu na tuto knihu. Možná více informací by Vám poskytli v Památníku národního písemnictví (http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/; e-mail:
post@pamatniknarodnihopisemnictvi.cz) nebo na Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR (http://www.ucl.cas.cz/; e-mail: literatura@ucl.cas.cz).

Zdroj:

Jedlička, J.: Soupis tisků Jana Hostivíta Pospíšila. Hradec Králové: Nakladatelství Kruh, 1970.