Svržení atomové bomby

Text dotazu

Dobrý den, prosím o potvrzení nebo vyvrácení informace, že hlavním důvodem svržení atomových bomb na Japonsko, byly útoky japonských teplovzdušných balónů, vypouštěných z lodí, na USA, které s sebou nesly morovou nákazu.
Doufám ve srozumitelnost dotazu a děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

omlouváme se za opožděnou odpověď. K Vašemu tématu se nám podařilo najít např. toto:

"Hlášení zpravodajské služby. Přísně tajné! Žena a pět dětí zahynuly při výbuchu neznámé trhaviny. Bomba byla zavěšena na jakémsi papírovém balónu neidentifikovatelného původu.

Podezření padlo na Japonce. Jenomže jak by mohli na vzdálenost 10.000 km dopravit chatrné balóny s bombou? Ukázalo se, že to možné bylo. Japonci si totiž všimli, že jejich letadlům trvá cesta z náletů na americké cíle déle než cesta tam. Usoudili, že v atmosféře musí být nějaké velmi silné proudění vzduchu a zkonstruovali 10 tisíc balónů se speciální bombou. Ty pak rychlostí kolem 300 km/h letěly přes Tichý oceán. Jenomže se jich po cestě hodně ztratilo. Víme, že na území Spojených států dopadlo jen 285 balónů s odjištěnou bombou. Jedna z nich zabila ženu a pět dětí. To byly jediné oběti této japonské akce." (http://www.rozhlas.cz/wwii/technika/_zprava/168404)

 

k vašemu dotazu zasíláme k prostudování ještě několik internetových odkazů :

 

* http://airwar.valka.cz/japonsko/m6a/index.php

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Druh%C3%A1_sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3%A1lka

* http://fyzmatik.pise.cz/1492-jak-se-dostaly-balony-z-japonska-do-usa.html

* http://www.fronta.cz/dotaz/utoky-japonci-usa-amerika

* http://www.rozhlas.cz/wwii/technika/_zprava/168404

* http://www.moderni-dejiny.cz/tags/tag/uri/druha-svetova-valka/?gclid=CNrtnvfxsbkCFcVa3godUHgASQ,

 

a také doporučenou literaturu :

např.

*Druhá světová válka den po dni / Antony Shaw ; [z anglického originálu ... přeložil Jan Krist]. -- Vyd. 1., dotisk [i.e. 2. vyd.]. -- Praha : NV, 2009. -- 192 s.

 * Brooks, Geoffrey. Hitlerovy hrozivé zbraně: od V-1 k létajícímu stroji Vimana. Praha: Naše vojsko, 2008. 207 s. ISBN 978-80-206-0934-2.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001798666&local_base=NKC ]

 

Další tituly si pak můžete vyhledat v bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze zadáním klíčových slov, např. zbraně, druhá světová válka apod., do vyhledávacího formuláře.

 

Můžete také zkusit obrátit na knihovnu Vojenského historického ústavu, http://www.vhu.cz/knihovna/dokumenty-v-digitalni-knihovne-kramerius/, která má pro veřejnost rovněž službu "Ptejteseknihovny".

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.11.2013 13:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu