Svinčák

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na význam slova "svinčák"
Moc děkuju

Odpověď

Dobrý den,

slovo, které vás zajímá, neuvádí Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR

http://prirucka.ujc.cas.cz/. Nejsme si jisti, jestli ve slově není překlep, běžněji se užívá hovorové svinec, svinčík - nepořádek. Slovo Svinčák ale existuje jako příjmení. Nejznámější příručka o příjmení (MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.) ho sice neuvádí, mohlo ale vzniknout z "názvů tvorů živých i neživých a věcí", jak uvádí KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a  s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897. na  str.157: Svinka, (z toho by mohlo být Svinčák), Prase, Prasek, Vepřek, Vepřík, Hepřík.

Svinčák je i název rybníka v Poličce nebo lesíku při silnici z Dubče do Koloděj.