Svíčková bába

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych věděl, co znamená a jak vznikl pojem "svíčková bába".

Odpověď

Dobrý den,
pojem "svíčková bába" původně označoval prodavačku svíček při kostelech či členku mariánské družiny starající se o osvětlení kostela. Později se tento výraz stal synonymem pro pobožnůstkářství.

*  Lidová kultura : národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. sv. 3.
Věcná část O-Ž. 1. vyd. Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v nakl. Mladá fronta, 2007.

Slovník české frazeologie a idiomatiky k výrazu "svíčková bába" uvádí:
"svíčková bába (1. zastarale; 2. hanlivě, posměšně) 1. (kdysi) žena prodávající a popř. též rozsvěcující v kostele svíčky 2. přepjatě zbožná, pobožnůstkářská žena (popř. řidč. i muž), často zbožnost pokrytecky jen předstírající"

* Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy neslovesné. 1. vyd. Praha :
Academia, 1988. s. 31.