světová literatura v ČR

Text dotazu

Potřebovala bych vědět kolik knižních titulů a publikací ze
světové literatury vychází ročně v ČR. Předem Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

statistiku vydaných titulů v ČR, která zahrnuje také překlady z cizích jazyků (včetně rozdělení podle jazyka originálu), zpracovává Národní knihovna ČR každoročně na základě povinného výtisku (každý vydavatel má ze zákona povinnost odevzdat NK ČR dva povinné výtisky všech vydaných publikací). Statistické údaje se pak objevují v souhrnu Statistika kultury, kterou zpracovává Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS).

Statistiku domácí neperiodické produkce uvádí Národní knihovna také ve svých výročních zprávách, které zveřejňuje na webových stránkách (např. ve zprávě pro rok 2009 od strany 40). Statistiky a údaje za minulý rok se ještě zpracovávají, proto nejaktuálnější informace zatím pocházejí z roku 2009.