švejkárna švejkovat

Text dotazu

Rád bych věděl, co je to švejkárna švejkovat.

Odpověď

Dobrý den, slova švejkárna a švejkovat jsou ve Slovníku nespisovné češtiny vysvětleny

takto: "švejkárna - zesměšňování armády, resp. úřední moci obecně, předstírání poslušnosti a plnění povinností; švejkovat - předstírat poslušnost a plnění povinností".  Příklad slova švejkovat. Britské listy na internetové adrese: http://britske-listy.cz/2005/5/13/art23316.html :

"Na druhou stranu se u tohoto bodu zdůrazňuje, že mnohé mezinárodní úmluvy bereme příliš lehkovážně a snažíme se "švejkovat". Jako důvod se však na prvním místě uvádí ne to, že ony úmluvy je třeba dodržovat pro jejich environmentální charakter, ale to, že "oni" to po nás chtějí a my jsme příliš malá země na to, abychom si mohli dovolit vzdorovat. Čili je tu opět v pozadí motiv cizáků, kteří nám shora chtějí cosi vnucovat."

Zdroj:

Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha : Maxdorf, c2006. ISBN 80-7345-098-4 (váz.).