svatý Václav

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se prosím optat, jestli svatý Václav opravdu žil. (Myslím toho patrona české země.)

Odpověď

Svatý Václav je reálnou postavou z české historie:
Václav, asi 907 - 28.9. 935 (podle starší literatury 929), český kníže 924 - 935 (929) z rodu Přemyslovců, patron české země.
Syn knížete Vratislava I. a kněžny Drahomíry, která vládla v době jeho nezletilosti. Václav podporoval šíření křesťanství. Do Prahy nechal přenést ostatky sv. Ludmily, založil rotundu sv. Víta na Pražském hradě. Upevňoval moc přemyslovských panovníků v rámci Čech. 929 poražen německým panovníkem Jindřichem I. Ptáčníkem (z čes. strany obnoveno placení tributu - daně, poplatku - říši). Zavražděn svým bratrem Boleslavem I. ve Staré Boleslavi. Důvodem vraždy byla pravděpodobně Václavova politická orientace (odklon od Bavorska a příklon k Sasku). Václavovo tělo přeneseno do Prahy do chrámu sv. Víta, který se stal centrem svatováclavského kultu. Od 10. stol. uctíván jako světec, nejprve v Čechách, poté v sousedních zemích. Život a jeho mučednická smrt jsou zpracovány v četných legendách. Již v 10. století vznikly "První staroslověnská legenda", lat. psané "Crescende fide", "Gumpoldova legenda" a zřejmě i legenda tzv. Kristiana. Od 2. pol. 11. stol. měla svatováclavská úcta klíčové postavení v ideologii české státnosti (Svatý Václav chápán jako nebeský vládce a ochránce českého státu, čeští panovníci jen jako dočasní nástupci).
Tyto informace jsme čerpali z:
Všeobecná encyklopedie ve čtyřech svazcích. 4. díl Ř - Ž. Praha: Diderot, 1998. ISBN 80-85841-37-1.
Informace o svatém Václavovi samozřejmě naleznete i v jiných obecných encyklopediích. Pokud máte zájem blíže se seznámit s historickými souvislostmi života sv. Václava, doporučovali bychom Vám zejména tyto publikace:
DVORNÍK, František. Život svatého Václava Praha: Dědictví Svatováclavské, 2001. 85 s.: il. ISBN 80-902946-0-X.
HORA-HOŘEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. Díl 1, [Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku]. 3. vyd. Praha: Baronet, 1995. 277 s. ISBN 80-85890-47-X.