svatováclavské legendy

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na svatováclavské legendy..V publikacích jsem našla více rozdělení,proto si nejsem příliš jistá a ráda bych věděla,jak přesně jsou tyto legendy o sv.Václavovi rozdělené?
Případně,zda mi můžete doporučit vhodnou literaturu,kde se o tomto rozdělení/obsahu dozvím podrobnější informace?

Odpověď

Dobrý den,

nezmiňujete se v které publikaci jste rozdělení legend  nalezla. Předpokládáme, že byste odpověď nalezla v některé z rukovětí české literatury anebo dějinách české literatury.

Zasíláme Vám informace o legendách o sv. Václavu, které se nám podařilo zjistit.

Legendy o svatém Václavovi se objevují od druhé poloviny 10. století, tedy několik desetiletí po jeho smrti. Jeho význam, mimo jiné jako věčného panovníka posvěcujícího přemyslovskou dynastii nebo  k jeho odkazu se hlásícímu Karlu IV., zajistil popularitu těchto legend, jejich psaní a opisování, po celý středověk. Líčení Václavova života pak z legend přejímali i autoři dalších děl, jako je například Kosmova kronika.

Národní písemnictví  v 10. a 11.století mělo legendy ve zvláštní oblibě. Mimořádného významu nabyly dvě staroslověnské legendy o ideálním křesťanském panovníkovi sv. Václavu, který se již v 10. století začal ve společenském a kulturním vědomí proměňovat v osobnost kultovní. První z legend je  nazvaná Život sv. Václava, druhá skladba se nazývá Kniha o rodu a utrpení sv. knížete Václava, která měla oproti předchozí latinskou předlohu.

Souběžně se staroslověnským písemnictvím se v Čechách v 10. a 11. století rozvíjela slovesnost latinská. Cennými památkami se staly legenda o sv. Ludmile, Legenda o sv. Václavu a především tzv. Kristiánova legenda. I ta vypráví o životě a pohnutých osudech sv. Václava a sv. Ludmily (nazývá se proto také Život a umučení sv. Václava a jeho babičky sv. Ludmily).

Svatováclavská hagiografie je soubor legend, tedy náboženských životopisů svatého Václava. Tyto legendy jsou nenahraditelným pramenem pro nejstarší dějiny českého státu. I když jsou psány především latinsky a v menší míře staroslověnštinou, patří jim zároveň významné místo v nejstarším období české literatury. Jejich význam je tedy historický i literární, slabě osvětlují pro nás dosti temné období nejstarších Přemyslovců a počátků literární činnosti na našem území. Tak jako všechny legendy jsou i ty Václavské ovlivněny prostředím, ve kterém vznikly a svým propagačním posláním. Často proto odrážejí období vzniku a motivaci autorů více než skutečný průběh líčených událostí.

Mezi nejznámější legendy patří:

První staroslověnská legenda - datována do doby brzy po smrti Václava, tedy do druhé poloviny 10. století Crescente fide - nejstarší latinská legenda z poslední třetiny 10. století Kristiánova legenda obsáhlý text, vznik na konci 10. století byl vědecky zpochybňován Gumpoldova legenda z konce 10. století, dílo italského biskupa Laurentiova legenda od mnicha z italského kláštera Montecassino, asi 1. pol. 11. století

Zdroj :

http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clavsk%C3%A1_hagiografie

B.Svozil. Česká literatura ve zkratce. Období  od 9. století do 70.let 18. století. Brána : 1997.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_V%C3%A1clav

Příklady literatury z báze NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze :

[Č.záznamu: 000035431]

Kníže Václav v obrazu legend / Jiří Hošna. -- 1. vyd.. -- Praha : Univerzita Karlova, c1986. -- 130 s. ; 23 cm

[Č.záznamu: 000808453]

     Svatováclavský sborník : na památku 1000. výročí smrti knížete Václava Svatého. [Díl] II, [Svatováclavská tradice]. [Sv.] 2, Prameny X. století legendy Kristiánovy o Svatém Václavu a Svaté Ludmile / napsal Václav Chaloupecký ; [redigovali Karel Guth, Jan Kapras, Antonín Novák, Karel Stloukal za spolupráce Viléma Kremra] ; grafickou úpravu řídil Karel Dyrynk, iniciálky nakreslil Cyril Bouda. -- V Praze : Národní výbor pro oslavu

     svatováclavského tisíciletí, 1939. -- 630, [9] s. ; 24 cm

[Č.záznamu: 000697356]

Svatý Václav / dle různých pramenů napsal V. Podhradský. -- 2., rozmnožené vyd.. -- Praha : V. Podhradský, 1910. -- 20 s. ; 15 cm

Záznam 5 z 8

[Č.záznamu: 000144220]

Nejstarší rodokmen české literatury / Oldřich Králík. -- 1. vyd.. -- Praha : Československý spisovatel, 1971. -- 115, [2] s. ; 8°,digitalizovaný dokument

[Č.záznamu: 000189626]

Česká literatura ve zkratce. 1, Období od 9. století do 70. let 18. století / Bohumil Svozil. -- Vyd. 1.. -- Praha : Brána : Knižní klub, 1997. -- 149 s. : il., faksim. ; 21 cm, digitalizovaný dokument Středověké legendy o českých světcích. Příprava vydání Jaroslav Kolár. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1998. 263 s. ISBN 80-7106-280-4.

KRÁLÍK, Oldřich. Nejstarší legendy Přemyslovských Čech. Praha : Vyšehrad, 1968. 283 s.

PEKAŘ, Josef. Svatý Václav. In Svatováclavský sborník. Praha : Národní výbor pro oslavu svatováclavského tisíciletí, 1934. Dostupné online. S. 9-101.