Svatováclavská koruna

Text dotazu

Byla opravdu Svatováclavská koruna vyrobena z
koruny sv. Václava?
Za vyřízení předem děkuji.

Odpověď

Dobry den,

svaty Vaclav nemel titul krale, a tak nepouzival korunu jako insignium panovnicke moci.
Nejstarsi insignie vladnoucich Premyslovcu predstavovala korouhev, stit, mec a prilba (pripadne odpovidajici klobouk ci capka). Knize Spytihnev II.
(1055-1061) dosahl navic pravo nosit mitru (udelene mu za 100 hriven stribra rocniho poplatku papezem Mikulasem II.). Shodnou vysadu si zajistil od papeze Alexandra II. take Vratislav II. (1061-1085).
Kralovskou korunu, oznaceni feudalni suverenity, ziskal jako prvni cesky panovnik knize Vratislav II. (korunovan v r. 1085 jako Vratislav I.), ktery tim navazal na davnou historii suverennich velkomoravskych panovniku. Druhym korunovanym ceskym kralem byl Vladislav prvni (korunovan 11. 1. 1158).
Dedicny kralovsky titul pro ceske panovniky ziskal az Premysl Otakar I. , plnopravne Zlatou bulou scilskou od cisare Fridricha II. Staufskeho dne 26.

Zadne z insignii ceskych panovniku doby premyslovske se nedochovalo a neexistuji historicke dukazy na to, aby nektere z nich bylo pouzito ke zhotoveni pozdejsich korunovacnich klenotu ci jinych panovnickych insignii.

Svatovaclavskou korunu dal zhotovit Karel IV. ke sve korunovaci v r. 1347.
Pote ji venoval prvnimu patronu zeme - sv. Vaclavovi (tim insignium ziskalo svuj nazev) - a zenechal ji, jakozto korunu statni, pro korunovace dalsich kralu, svych nastupcu na ceskem trune. Podle prikazu Karla IV. mela byt Svatovaclavska koruna trvale ulozena ve Svatovitske katedrale, na lebce sv.
Vaclava.

Zdroje:

Bravermanova, M. a kol.: Ceske korunovacni klenoty. Praha: Prazsky hrad,

http://www.czech.cz/cz/publicistika/predstaveni-ceske-republiky/co-se-skryva
-za-sedmero-zamky/

http://www.hrad.cz/cz/prazsky_hrad/klenoty_koruna.shtml