Svatojánská noc, devatero kvítí, čičmud

Text dotazu

Dobrý den, součástí devatera kvítí je uváděn čičmudíček (tučmužík), což je rostlina - květina, kterou se mi nepodařilo dohledat.Jedná se o staročeský název nějaké rostliny. Můžete mi prosím poradit o co se jedná ?

Odpověď

Dobrý den, název čičmudíček není v publikacích o rostlinách a lidovém názvosloví rostlin uveden. Kniha "Byliny a jejich lidové názvy" ovšem osvětluje užívání pojmu "tučný mužík, mužíček" (tučmužíček). V lidové mluvě se tak říkalo netřesku (nejmenšímu a střednímu) a rozchodníku prudkému (ostrému). Jelikož například v seznamu devatera kvítí uvedeném v Českém lidu(
http://tyfoza.no-ip.com/ceskylid/html/knihy/ceskylid19/texty/0231-0463.htm)
je zmíněn rozchodník i čičmudíček (tučmužík), soudíme, že čičmudíčkem (tučmužíčkem) je v tomto případě spíše míněn netřesk.

Soupisy devatera kvítí se ovšem často značně liší. Například Zíbrtův článek:
Lidové zábavy, obyčeje a pověry na den sv. Jana Křtitele, uveřejněný taktéž v Českém lidu
(http://tyfoza.no-ip.com/ceskylid/html/knihy/ceskylid28/texty/0037-0072.htm)
uvádí následující byliny: černobýl, kapradí, třezalka (sv. Jana bylina), mateřídouška, rmen (heřmánek), máta, divizna, bazalka, libeček, dobrá mysl, majoránka, úročné koření (úročník), devětsil. Lidová kultura - národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska uvádí opět trochu jiné rostliny (dobromysl, horský jetel (vachta trojlistá), chrpa modrá, jitrocel, mateřídouška, šípková růže, řebříček aj.) Tuto rozmanitost při výběru bylin objasňuje encyklopedie takto: "při výběru květin rozhodoval hl. jejich počet (devět) a měly být utrženy na devíti či sedmi mezích (číselná symbolika).
Jejich druhy nejsou příliš stabilizovány, většinou to bývaly rostliny léčivé." (Lidová kultura, s.1004).
Použité zdroje:
* digitalizovaná podoba Českého lidu (Národní ústav lidové kultury):
http://tyfoza.no-ip.com/ceskylid/index.htm
* RYSTONOVÁ, Ida. Byliny a jejich lidové názvy. 1. vyd. Praha : Vodnář, 1996. ISBN 80-85255-82-0.
* Lidová kultura : národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. sv. 3. Věcná část O-Ž. 1.vyd. Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v nakl. Mladá fronta, 2007. ISBN 978-80-204-1713-8 (Mladá fronta : sv. 3 : váz.)
* LANGHAMMEROVÁ, Jiřina. Lidové zvyky : výroční obyčeje z Čech a Moravy. 1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2004. ISBN 80-7106-525-0.