Svatojánská noc

Text dotazu

Dobry den. Narazil jsem na problem, ktery by jiste sel nalezt nekde ve vasich knihach. Kdy se delaji ritualy vztazene ke Svatojanske noci? Ze 23 na 24.6. nebo z 24 na 25.6. ?
Na www.cojeco.cz jsem nasel, ze se jedna o stary pohansky zvyk, kdy prave o pulnoci na sv. Jana se oteviraji poklady, kvete zlate kapradi a vychazi skritkove a vily, aby lidem pomohli ke stesti. Pripada mi logicke, ze to je z 23 na 24, ale chci mit jistotu. Muzete mi poradit?

Odpověď

Dobrý den, publikace
Zlatá ratolest / James George Frazer ; z angl. přel. Erich Herold a Věra Heroldová-Šťovíčková ; [úvod] Josef Kandert ; vysvětl. a rejstříkem dopl. E. Herold, V. Heroldová-Šťovíčková, Michal WernischJiřina Vaclová. -- 2. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1994. -- 632 s.
uvádí jako Svatojánskou noc z 23. na 24.6., ale uvádí, že v některých krajích bylo zvykem ji slavit spíše přímo na svátek sv. Jana Křtitele, tedy z 24. na 25.6.
Přiklonili bychom se pro naši oblast spíše k výkladu z publikace Český rok na vsi a ve městě : [české a moravské zvyky, svátky, tradice, pověry, pranostiky, zábava, radost z vaření a jídla, tajemné příběhy a dávné legendy] / Pavel Toufar ; [text je doplněn ilustracemi Mikoláše Alše a dalších autorů]. -- Vyd. 1.. -- Třebíč : Akcent, 2004. -- 2 sv. : il., která uvádí, že veškeré magické obřady (sběr bylin, pálení symbolických obětin atp.) byly prováděny v předvečer svátku sv.Jana Křtitele, tzn. z 23. na 24.6.