Svátky ve Velé Británii

Text dotazu

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, jestli Halloween a Předvečer všech svatých je to
stejné, nebo prostě jaký je v tom rozdíl.Potom jsem také slyšela, že při
tomhle svátku chodí děti koledovat k domům a zpívají "trick or treat", tak
bych chtěla vědět, co to znamená - jak by se to asi řeklo tady v česku.
A potom bych chtěla vědět, jak přesně slavý ve Velké Británii Silvestr a
slaví také nějak Nový rok?

Odpověď

Dobrý den,

Halloween je taktéž nazýván Předvečerem Všech svatých. Samotný název vznikl z All-hallow-even či All Hallows Eve (doslova: všech uctívaných večer).

Svátek má své kořeny v Irsku, kde již staří Keltové ctili tento den jako svátek smrti. Dle keltského kalendáře byl tento večer posledním večerem v roce. Svátek byl nazýván Samhain. Keltové věřili, že v čase svátku Samhain cestují duše těch, kteří v daném roce zemřeli, do jiných světů. Se svátkem byla spojena celá řada pověr a zvyků. Byla připravována speciální jídla, zapalovány ohně, věštěna budoucnost. Muži si dle staré irské tradice oblékali oblek ze světlé slámy a chodili po domech, kde bydleli mladé ženy, tančili s nimi a brali jídlo v domě. Ve staré Anglii se pekl koláč pro potulné duše a pro chudé lidi, kteří přicházeli prosit o něco k snědku.

S Iry, kteří se do Ameriky přestěhovali v důsledku velkého hladomoru, byl svátek Halloween přenesen i do těchto krajin. Zde se v současnosti těší velké oblibě. Kromě výzdoby, halloweenských party, zapalování ohňů či svíček je velmi populární zvyk nazvaný Trick-or-treating. Děti chodí v převlecích od domu k domu a pokládají otázku "Trick or treat?" (darebnost nebo dárek - poetičtěji řečeno "Koledu nebo Vám něco provedu") a dostávají sladkosti či jiné dárky. V 80.letech se zvyk rozšířil i do Velké Británie.

 Silvestr se slaví ve Velké Británii podobně jako u nás. Ve Skotsku je tento den nazýván Hogmanay. Asi nejznámějším zvykem je tzv. "First Foot" (první stopa). Dle tradice by měl na Nový rok jako první překročit práh domu mladý vysoký černovlasý muž s dary v ruce (pití, sýry apod.) a přinese štěstí do domu.

 Více se můžete dočíst v knize a na internetových stránkách:

* The folklore of world holidays. 2nd ed. Detroit : Gale, 1999. ISBN 0-8103-89010.

* http://en.wikipedia.org/wiki/Trick-or-treating

* http://en.wikipedia.org/wiki/Halloween

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Halloween

* http://en.wikipedia.org/wiki/First-Foot

* http://en.wikipedia.org/wiki/Hogmanay

* http://www.newyearfestival.com/new-year-in-uk.html

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.04.2009 12:42

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu