svátek jména Anneli

Text dotazu

Dobrý den, mám dceru jménem Anneli, myslela jsem, že bude mít svátek na Annu, ale moje známá mi řekla, že bude mít svátek podle cizího kalendáře. Můžete mi prosím napsat, v jaký den bude mít svátek u nás?

Odpověď

Dobrý den, nejobsáhlejší příručka o křestních jménech (M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?) uvádí varianty jména Aneli, Anela a vysvětluje je jako bulharské podoby jména Anděla. Ta oslavuje svátek 11. března. Domníváme se, že totéž platí pro vaši dceru Annelli a svátek může slavit 11. března. U méně častých jmen je to také patrně otázka rodinných zvyků. Více ke konvencím ohledně jmenin najdete v uvedené knize:

Jak se bude vaše dítě jmenovat? / Miloslava Knappová. -- Vyd. 4., přeprac. a dopl.. -- Praha : Academia, 2006. -- 651 s. ; 21 cm

Ćlánek o problematice:

http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=16185&id=7&stranka=9 .

S dotazem se lze také obrátit na matriku v místě, kde bydlíte.