svatební projev otce ženicha

Text dotazu

Co má obsahovat projev otce ženicha při svatbě. Má vůbec být ? Děkuji

Odpověď

Dobry den,

v knize SLUKOVA, Andrea: Svatba: pruvodce pro zacatecniky i pokrocile. Praha: Grada, 2001. S.88-89 se uvadi: " Svatebni hostina vsak nemuze zacit bez pripitku novomanzelum. Prvni pripitek podle tradice pronasi zenichuv svedek cili druzba, nebo hlavni organizator svatby. Jako druhy v poradi pripiji novomanzelum otec nevesty. Ostatni svatebcane mohou pronest pripitky mezi jednotlivymi chody. Neni-li na svatbe dostatek recniku, nevadi. Pripitek staci jen jeden. Je dobre se predem domluvit, kdo se proslovu ujme, jinak okamzik proneseni pripitku budi rozpaky. (Kazdy se jim chce v podstate vyhnout. Pod vlivem dojeti i ten nejzkusenejsi recnik zapomene, co chtel vlastne pritomnym sdelit, nehlede na to, ze nemluvi, ale zajika se.) Novomanzele prijimaji pripitky vsede, pripijejici je pronasi vstoje. ..."
V drivejsich dobach nebo v ruznych regionech podle tradice nebo pri ruznych cirkevnich svatbach se snoubencum zehna. Pozehnani pronasi i otec zenicha, nez se odchazi z bytu nevestinych rodicu k obradu. Pri te prilezitosti take vetsinou oba snoubenci dekuji svym rodicum za to, ze je vychovali.

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.02.2008 16:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu