Svatá Starosta

Text dotazu

Kdo to byla svatá Starosta?

Odpověď

Svatá Starosta -
-      Tzv. svatá Starosta vznikla lidovým nepochopením nejstarších zobrazeni Ukřižovaného. Kristus na kříži byl představován nejprve jako „král z kříže“, který svou smrti přemohl smrt a jeho utrpení je paradoxně vítězstvím. Proto na popravčím kříži stál Kristus-král s korunou a slavnostním šatem a rukama zvoucíma k sobě. Až od 13. století nastupuje v rámci vcítění do bolesti reálné zobrazení Ježíše trpícího: visí na kříži s trnovou korunou zborcený krví.
    V německém prostředí vznikla později legendární šeptanda, že ta krásná postava na kříži (Kristus oslavený utrpením) byla dívka z bohaté rodiny, a protože se nechtěla vdát za pohana, vymodlila si, že ji narostly vousy – ale zhrzený nápadník se ji pomstil krutým ukřižováním.
    Tento dětinský či bulvární příběh natolik zaujal některé umělce, žže ve své tvorbě  kopírovali antické krucifixy s domněnkou, žže vyřezávají zbožžnou pannu.

-     V galeriích nebo na vycházkách přírodou můžeme ojediněle narazit na zpodobení ukřižované dívky oblečené do dlouhých zdobných šatů. Podle legendy šlo o dívku, kterou chtěl její otec proti její vůli provdat za krutého muslimského vládce. Aby této svatbě zabránila, vymodlila si hustý plnovous. Pohan od svatby ustoupil, otec ji ovššem kvůli tomu nechal ukřižovat. Svatá Wilgefortis, jak je tato původem portugalská světice také nazývána, je přímluvkyní neprávem odsouzených, jimž dává na obrazech  svou přízeň najevo pomocí střevíce, který ji po jejím ukřižování sklouzne z nohy.