Sv. Radim

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat na literaturu k životě tohoto světce, Radima-Gaudentia, co je k dispozici u nás i cizojazyčně, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

samostatnou monografii k životu tohoto světce jsme bohužel nenalezli, pouze následující články:

* DRAGOUN, Michal. Vintíř a Radim - lokální kulty českého vrcholného středověku. In: Mediaevalia Historica Bohemica. Praha : Historický ústav AV ČR, 1999. ISBN 80-85268-98-1. [Sv.] 6, s. 65-75
* Vintíř, svatý, ca 955-1045 * Radim, svatý * světci -- Česko -- středověk
* kult svatých -- Česko -- středověk

* RYNEŠ, Václav. Radim Gaudencius v české dějinné tradici: příspěvek k otázce krypt Spytihněvovy svatovítské basiliky. Praha : Orbis, 1967. 8 s. Zvl. ot. z: Časopis Národního muzea, oddíl historický, roč. 136, květen 1967, č. 1.

Sv. Radim je také zmiňován v následujících dokumentech (viz Bibliografické databáze Historického ústavu AV ČR - http://biblio.hiu.cas.cz):

* BRAVERMANOVÁ, Milena. Hroby světců českého původu pohřbených na Pražském hradě. In: Světci a jejich kult ve středověku. České Budějovice, Ústav dějin křesťanského umění 2006, s. 169-188.

* STEHLÍKOVÁ, Dana. Svatovojtěšské památky uměleckého řemesla 10.-15. věku v Čechách. In: Srodkowoeuropejskie dziedzictwo swietego Wojciecha. Katowice, Societas Scientiis Favendis Silesiae Superioris - Instytut Górnoslaski 1998, s. 249-263. Rés. pol., něm. s. 259-263.

* LABUDA, Gerard. Zjazd gnieznienski roku 1000 w oswietleniu ikonograficznym. Kwartalnik historyczny, 98, 1991, č. 2, s. 3-18.

Dále je možné využít webové stránky:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Radim
http://www.abcsvatych.com/rozdeleni/cestisvati.htm#radim
http://druidova.mysteria.cz/HISTORIE/Radim.htm
http://www.kardinal.cz/index.php?articleID=4&cmd=article

Popřípadě stručnější hesla ve slovnících a encyklopediích, např.:

Rieger, Fr. L. (Red.)/ Malý, J. (Spolured.). Slovník naučný. Díl sedmý. R-Ržew. V Praze 1868. (heslo - Radim Slavníkovec).

Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Dvacátýprvý díl. R(Ř) - Rozkoš. V Praze: J. Otto, 1904. (heslo - Radim)

Masarykův slovník naučný: lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Díl 6. R-S. V Praze 1932. (heslo - Radim)

PODLAHA, Ant. Český slovník bohovědný. Díl čvrtý. F. - Holbecke. V Praze: Václav Kotrba, 1930 (heslo - Gaudenius sv. (Radim))

Pokud jste registrovaným čtenářem NK ČR, můžete pro nahlédnutí do těchto slovníků využít i databázi World Biographical Index Online - online rejstřík k mikrofišové kolekci World Biographical Archive. Tyto biografické archivy obsahují životopisné informace o cca 5 milionech osobností všech povolání a hodností. V nabídce máme i Český a slovenský biografický archiv, ve kterém jsme nalezli výše uvedené zdroje.

Online rejstřík je možné využít jak z počítačů NK ČR, tak i prostřednictvím vzdáleného přístupu odkudkoli (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju), podmínkou je pouze čtenářský průkaz NK ČR.

Další zmínky o životě sv. Radima mohou být také obsaženy v různých slovnících svatých, např. Slovník svatých od Donalda Attwatera (Vimperk :
Papyrus ; Rudná u Prahy : JEVA, 1993. 436 s.) nebo v dokumentech týkajících se života jeho bratra, sv. Vojtěcha.