sv. Filip Neri - sv. Jan Sarkander

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o podrobnější informace k soše sv.Filipa Nerejského (sv. Filip Neri)
z roku 1715, která je v současné době umístěna v Praze na Zámeckých
schodech. Prý byla původně tesána jako socha Jana Sarkandera. Bylo by možné
k tomuto problému sdělit více podrobnějších informací?

Odpověď

Dobrý den,

monografie BLAŽÍČEK, O. J. Ferdinand Brokof (Praha: Odeon, 1976. 321 s.) uvádí následující informace:

"socha sv. Filipa Neri (pův. Jana Sarkandra při nových zámeckých schodech v Praze)je zhotovena z pískovce s podstavcem o výšce asi 4 m. Původním objednavatelem byl hrabě František Helfrid Woračický z Paběnic.

Kanelovaný sloupový podstavce akantovou přízdobou místo hlavice nese titulní postavu v kněžském úboru s biretem na hlavě, v důrazném stočení těla. Hlava je obrácena k pravému rameni, obě ruce tisknou krucifix k hrudi, velký plášť uzavírá siluetu a zdůrazňuje rotaci bohatým cípem v pase. Vedle na parapetu je asymetrická kartuš nesená dvěma andílky, jejíž nepůvodní nápis se vztahuje k sv. Filipovi, patronu oratoriánů.

Podle dochovaných archiválií požádal na podzim 1714 hrabě Woračický Českou komoru o povolení k postavení sochy méně známého moravského martyra, faráře Sarkandra z Holešova, od Jana Brokofa. Byl přiložen tištěný životopis Sarkandrův a Brokofův návrh. Povolení bylo uděleno.

Při opravách byla socha patrně nově opracována, jednotlivé části (sokl a kartuš) byly nahrazeny. Opravou byla změněna i tvář.

Socha byla přemístěna roku 1764, opravena roku 1782 a velmi důrazně opravena roku 1888. Památník stál zprvu při Arcibiskupském paláci, odkud byl už jako socha sv. Filipa Neriho, zakladatele oratoriánů (církevní řád založený 1564 Filippem Nerim v Římě), přenesen na dnešní místo."