sv.Anezka a K.univerzita

Text dotazu

Kdy se stala Anezka svatou?
Kdy byl postavena Karlova univerzita?

Odpověď

Dobrý den,
1)O svatořečení Anežky se snaží, neúspěšně, již Jan Lucemburský, poté jeho syn Karel IV. a později pak např. Leopold II. Habsburský - teprve pražský arcibiskup kardinál B. J. Schwarzenberg dosahuje v roce 1874 prohlášení Anežky za blahoslavenou - svatořečena je pak 12. listopadu roku 1989 papežem Janem Pavlem II.

2) V roce 1348 český a římský král Karel IV. zakládá listinou ze 7. dubna univerzitu se čtyřmi fakultami(svobodných umění, lékařskou, právnickou a teologickou) Roku 1366 Karel IV. zakládá kolej pro dvanáct mistrů (Karlova kolej) V roce 1372 právnická fakulta vytváří samostatnou univerzitu juristů (trvala do 1418/19) Roku 1383 Karlova kolej získává dům na Starém Městě (Karolinum), který od přestavby let 1383/86 slouží jako sídlo celé univerzity. Pokud se Vám jedná o tuto historickou budovu University Karlovy-Karolinum, další informace naleznete na http://www.cuni.cz/UK-1436.html, více informací o Universitě Karlově pak naleznete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Univerzita_Karlova.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.12.2007 14:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu