Sulpicius Severus

Text dotazu

Dobrý deň. Potreboval by som čo najviac informácii o neskoro antickom autorovi Sulpiciovi Severovi(Sulpicius Severus) a jeho diele chronicon o kresťanských herézach.... Za odpoveď vopred ďakujem

Odpověď

Dobrý den,

Sulpicius Severus se narodil "v Aquitánské Gallii kolem r. 360 n. 1., studoval v Burdigale (dn. Bordeaux), proslavil se jako advokát a výborně se oženil s velmi bohatou dívkou z konsulské rodiny. Předčasná smrt manželky a rady jeho přítele Paulina z Noly jej obrátily к asketickému životu v době, kdy mu bylo asi třicet let. Po několika letech strávených na různých místech Gallie se uchýlil v r. 396 n. l. do Tours, kde poznal slavného biskupa Martina, jenž měl velký vliv na jeho budoucí spisovatelskou dráhu. V r. 399 n. l. se zřekl všech svých statků a s finanční podporou své tchýně vybudoval v jižní Gallii klášter Primuliacum. Zde zůstal až do smrti - zemřel kolem r. 420 n. 1.

Velká část literární tvorby Sulpicia Severa se zabývá postavou sv. Martina, jemuž věnoval různá díla, mezi nimi Vita sancti Martini {Život sv. Martina), jeden z nejranějších příkladů životů svátých na Západě. (...) K cyklu o sv. Martinovi patří také dva "Dialogi" (Rozhovory), jež vznikly o něco později než jeho Život a které vyprávějí ještě lidovějším tónem o světcových zázracích a o jeho činnosti. (...)Od Sulpicia máme dále několik dopisů, které se rovněž vztahují k událostem života a smrti sv. Martina а к jeho kultu, a dále historiografický spis Chronica {Kronika, 2 kn.), jenž si klade za cíl poskytnout stručnou a snadnou příručku církevních dějin od počátku světa až do r. 400 n. 1. Zvlášť obsáhlý je zde výklad o Priscillianově herezi - zdá se ostatně, že Sulpicius nebyl zcela imunní vůči sympatiím к některým herezím."

(zdroj: CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Překlad Dagmar Bartoňková. 2., rev. a dopl. vyd. Praha: KLP, 2008. s. 613)

 Podrobnější informace o Sulpiciovi Severovi  naleznete v uvedené knize a dále mimo jiné v níže uvedených publikacích:

* SULPICIUS SEVERUS. Život svatého Martina. Překlad Pavel Ryneš. V Praze: Herrmann & synové, 2003. 269 s. Poslední Římané. ISBN 80-239-2135-5. (obsáhlá předmluva věnovaná autorovi a jeho dílu)

* LISOVÝ, Igor. Významné osobnosti antického starověku. Vyd. 1. Ostrava: Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, 2007. 402 s. ISBN 978-80-7368-402-0. str. 354

 Zahraniční dokumenty k tématu v databázích Národní knihovny ČR:

* Fathers of the Church, Volume 7 : Niceta of Remesiana : Sulp. Severus, Vincent of Lerins, Prosper Author: Nicetas Publisher: Catholic University of America Press Date Published: 1949 (dostupné prostřednictvím licencované databáze e-brary)

  Dokumenty dostupné prostřednictvím Google Books):

* https://books.google.cz/books?id=k388AAAAYAAJ&dq=Sulpicius%20Severus&hl=cs&pg=PA22#v=onepage&q=Sulpicius%20Severus&f=false

* https://books.google.cz/books?id=ZZtIBQAAQBAJ&lpg=PA300&dq=Chronika%20Sulpicius%20Severus&hl=cs&pg=PA298#v=onepage&q=Chronika%20Sulpicius%20Severus&f=false

Další literaturu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc nebo  Jednotné informační brány: http://www.jib.cz . Zahraniční dokumenty k tématu  je možné nalézt prostřednictvím souborného katalogu OCLC - Worldcat: www.worldcat.org či Google Books: http://books.google.cz/ apod.