Sudoku

Text dotazu

Já a můj spolužák se hádáme, že Sudoku existuje jenom s čísly a on říká, že existuje i s
písmeny...prosím řekněte nám pravdu, jak to vlastně je.

Odpověď

Dobrý den,

na http://www.mensa.cz/mensa.cz/site/hlavolamy/sudoku.html se píše o SUDOKU toto:

"Název sudoku vznikl zkrácením japonské věty súdži wa dokušin ni kagiru, což velmi volně
přeloženo do češtiny znamená „vlož každé číslo na určené místo“. Sudoku zcela potvrzuje
starou a dobře známou poučku o tom, že v jednoduchosti je krása. K luštění totiž zcela
postačí papír a tužka.

Princip spočívá v doplnění číslic od jedničky do devítky do hracího pole o rozměrech 9 × 9
políček, které je uvnitř rozděleno ještě na dalších devět čtverečků (o velikosti 3 × 3
políčka). Úkolem je vepsat do hracího pole jednotlivé číslice tak, aby byly v každém řádku
a sloupci a zároveň také ve všech devíti malých čtverečcích použity všechny číslice od
jedničky do devítky. Současně se však nesmí v žádném řádku, sloupci ani čtverečku žádná
číslice opakovat. V zadání úlohy je už několik číslic uvedeno, zbytek je potom třeba
doplnit. Existuje vždy jen jedno správné řešení."

Klasické SUDOKU je tedy s číslicemi, ale podle
http://www.fiftyfifty.cz/spolecensky-magazin/98533045/Sudokumanie-je-v-Cechach.php:

"Mimo tradiční sudoku se můžete setkat i s různými variacemi. Většinou jsou to nové
rozměry hracího pole nebo se často místo číslic doplňují písmena či něco jiného. Vlastním
sudoku sestavených přímo na kůži se meze vůbec nekladou."