studovna a čítárna

Text dotazu

Můžete mi prosím udělat jasno jaký je rozdíl mezi
studovnou a čítárnou?

Odpověď

Dobrý den,

čítárna a studovna jsou příbuzné termíny, z definic uvedených v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy - TDKIV (http://aleph.nkp.cz/cze/ktd ) mezi nimi nejsou patrné rozdíly:

Studovna: místnost určená k prezenčnímu zpřístupňování dokumentů vybavená příruční knihovnou. Ve studovně se prezenčně zpřístupňují dokumenty z příručního fondu obvykle volně přístupného a někdy i ze vzdálených fondů (skladištních a depozitních). Studovny mohou být všeobecné nebo specializované podle druhu dokumentů, kategorií čtenářů nebo vědních oborů.

Normativní výklad: (v normě ekv pracovna) Zcela uzavřená studijní místnost, umístěná ve čtenářské zóně. [ČSN ISO 5127-2003]

Čítárna: místnost určená k prezenčnímu zpřístupňování dokumentů (zpravidla bez příruční knihovny).

Normativní výklad: Prostor pro studium dokumentů, obvykle kombinovaný s příručním fondem informační a dokumentační organizace. [ČSN ISO 5127-2003]

Domníváme se, že určité rozdíly vyplývají z užívání termínů zavedeného v praxi. Jako čítárna (čítárna novin, čítárna časopisů) bývá většinou označena místnost, kam si uživatelé mohou přijít přečíst denní tisk nebo časopisy, které jsou dostupné v příruční knihovně ve volném výběru. Studovnami jsou nazývány prostory sloužící k hlubšímu studiu dokumentů (knih i periodik) z příruční knihovny nebo i expedované ze skladu k prezenčnímu studiu, studovny mohou také nabízet klidová místa.

Bližší informace by Vám mohla poskytnout také Knihovna knihovnické literatury NK ČR (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm).