studovna a čítárna

Text dotazu

Můžete mi prosím udělat jasno jaký je rozdíl mezi
studovnou a čítárnou?

Odpověď

Dobrý den,

čítárna a studovna jsou příbuzné termíny, z definic uvedených v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy - TDKIV (http://aleph.nkp.cz/cze/ktd ) mezi nimi nejsou patrné rozdíly:

Studovna: místnost určená k prezenčnímu zpřístupňování dokumentů vybavená příruční knihovnou. Ve studovně se prezenčně zpřístupňují dokumenty z příručního fondu obvykle volně přístupného a někdy i ze vzdálených fondů (skladištních a depozitních). Studovny mohou být všeobecné nebo specializované podle druhu dokumentů, kategorií čtenářů nebo vědních oborů.

Normativní výklad: (v normě ekv pracovna) Zcela uzavřená studijní místnost, umístěná ve čtenářské zóně. [ČSN ISO 5127-2003]

Čítárna: místnost určená k prezenčnímu zpřístupňování dokumentů (zpravidla bez příruční knihovny).

Normativní výklad: Prostor pro studium dokumentů, obvykle kombinovaný s příručním fondem informační a dokumentační organizace. [ČSN ISO 5127-2003]

Domníváme se, že určité rozdíly vyplývají z užívání termínů zavedeného v praxi. Jako čítárna (čítárna novin, čítárna časopisů) bývá většinou označena místnost, kam si uživatelé mohou přijít přečíst denní tisk nebo časopisy, které jsou dostupné v příruční knihovně ve volném výběru. Studovnami jsou nazývány prostory sloužící k hlubšímu studiu dokumentů (knih i periodik) z příruční knihovny nebo i expedované ze skladu k prezenčnímu studiu, studovny mohou také nabízet klidová místa.

Bližší informace by Vám mohla poskytnout také Knihovna knihovnické literatury NK ČR (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm).

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.07.2011 10:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu