Studie k problému chirurgie

Text dotazu

Dobrý den,
 v televizi momentálně vysílají seriál Zlá krev a Sňatky z rozumu . Vím, že je natočen na motivy románu, ale nevím, jestli hlavní hrdinové - rodina Nedobylů a spol. - jsou fiktivní osoby. V seriálu vystupují totiž i skutečné historické postavy.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

rozpoznání postavy jako postavy historické v beletrii není vždy  snadné, ale domníváme se, že postava Metoděje Nedobyla je postavou imaginovanou.

 Příklad, který nás k tomu mimo jiné vede, je ze začátku Sňatků z rozumu:

"Na podzim onoho roku osmnáctistého dvaapadesátého, o němž je v dějinách zapsáno mimo jiné i to, že tehdy slavný a přebohatý baron Ringhoffer zřídil na Smíchově velkou továrnu na železniční vagony, přibyl do klementinského konviktu nový chovanec..." Tímto chovancem je myšlena jedna z hlavních postav, postava imaginovaná, Martin Nedobyl.

Výše uvedená věta tak slouží k uvedení postavy do děje a k  orientaci čtenáře na pomyslné časové ose. Ačkoliv tedy jméno Ringhoffer odkazuje k historické osobě, jejíž existence je doložitelná na základě archivních materiálů, nemůžeme hovořit přímo o historické postavě, jelikož chybí vnější i vnitřní charakteristika, zachycení jejího jednání, myšlenek i pocitů.

Čerpáno z: http://theses.cz/id/kivhv7/52201-907652470.txt