Stuart Hall

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, kde bych našla informace o sociologovi a kulturním teoretikovi Stuartu Hallovi v češtině. Jako školní úkol mám zpracovat jeho stať v knize Stevena Seidmana a Jeffrey C. Alexandera - The New Social Theory Reader (part two - cultural studies). Ráda bych měla nějaké srovnání/porovnání ke svému překladu.

Odpověď

Dobrý den, V databázích, které jsou volně k dispozici - což berte také jako informaci o zdrojích, se nám podařilo najít tři záznamy textů, které se týkají S. Halla.

http://sigma.nkp.cz/ - ANL (v bázích NKC, ČNB, Skc v češtině nic):
1.
[MM]
Heslář : Stuart Hall (1951) / [MM]
In: Host. -- ISSN 1211-9938. -- Roč. 17, č. 10 (2001), s. 99

 * Hall, Stuart, 1951-
 * sociologové -- Velká Británie -- stol. 20.-21.
 * kulturální studia

2.
Hall, Stuart, 1932-
Znovunalezení "ideologie": návrat potlačeného zpět do mediálních studií / Stuart Hall ; překlad Zdeněk Havlíček, Jakub Macek, Václav Štětka. -- Obsahuje bibliografii Obsahuje též: Stuart Hall - fragmentární, organický, kritický / Jakub Macek
In: Mediální studia. -- ISSN 1801-9978. -- Roč. 2, č. 1 (2007), s. 68-78

Havlíček, Zdeněk
Macek, Jakub, 1979-
Štětka, Václav, 1976-

 * Hall, Stuart, 1932-
 * média
 * ideologie
 * mediální studia * kritické paradigma

http://isis.ucl.cas.cz/?form=biblio:
3.
KRAUS, Jiří
Jazyk v proměnách komunikačních médií / Jiří Kraus 1. vyd. - Praha :
Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum, 2008. - 171 s. - (Učební texty Univerzity Karlovy v Praze ; sv. 15) mon, stu, uce, pri (cze-česky) [S
oddíly: Jazyk a komunikace ve světě médií (s. 7-23); Význam - reprezentace - sdělení (s. 25-56); Jazyk a média (s. 59-91, mj. s kapitolou:
Jazyk a styl /s. 84-91/); Od analýzy textu k analýze diskurzu (s. 93-143, s
kapitolami: Poststrukturalismus; Jacques Derrida; Kniha - otevřené médium; Vyjádření přenesená a obrazná - tropy a figury; Konstitutivní metafory; Teorie diskurzu; "Dějiny idejí" a hermeneutika; Michel Foucault; Problematika moci, hegemonie a násilí jako předmět zkoumání ze strany kritických terií; Pojem ideologie a "ideologických znaků" v raném sovětském období let dvacátých; Nemarxistické teorie diskurzu; Antonio Gramsci; Univerzální pragmatika a racionální komunikace Jürgena Habermase; Teun van Dijk; Výklad ideologické podstaty jazykových významů u Stuarta Halla; Konstruktivní strukturalismus Pierra Bourdieua; Postmarxistická teorie diskurzu Chantal Mouffové a Ernesta Laclaua); Metodologická východiska analýzy mediálního diskurzu (s. 145-158, s kapitolami: Jazyk a text ve výkladu sociálních jevů; Argumentace a struktura argumentu; Argumentální funkce otázek v polemickém diskurzu); Závěr (Média v jazyce, jazyk v médiích), s. 159-161; - se soupisem literatury (s. 162-172).]
-> Jacques Derrida ; Michel Foucault ; Antonio Gramsci ; Jürgen
-> Habermase ;
Teun van Dijk ; Stuart Hall ; Pierre Bourdieu ; Chantal Mouffová ; Ernest Laclau

80 + 007 + 82.081
jazyk, komunikace, média, styl, texty, analýzy, diskurs, poststrukturalismus, knihy, tropy, metafory, hermeneutika, ideologie, marxismus, strukturalismus, polemiky ss