strukturní znaky literárního směru

Text dotazu

Dobrý den,
při studiu jsem se setkala s pojmem "strukturní znaky" určitého literárního směru. Např. strukturní znaky ruského realismu, romantismu, atd.. Nejsem si jistá, jak si tento pojem v dané souvislosti správně vyložit. Dokázali byste mi poradit?

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení pojmu "strukturní znaky" jako takového, se nám bohužel v publikacích o literární vědě dohledat nepodařilo. Níže uvádíme definice obou slov.

"struktura - z lat. struere =  vrstvit, stavět; struktura - stavba, složení) - množina (soubor) vazeb mezi prvky, ať přímých nebo zprostředkovaných, udržující je ve vzájemné funkční součinnosti a hierarchii. (...). Struktura v umělecké literatuře existuje v různých rovinách - na úrovni díla i literárního procesu. Dílo obsahuje struktury jazykové (věty, verše, odstavce, kapitoly) nebo  ideově tematické ( např. syžet). Literární proces lze analyzovat z hlediska struktury synchronní (např. vazby mezi díly též doby, téhož směru, různých směrů jedné historické etapy ), anebo diachronní (vazby mezi postupně vzniklými díly téhož autora, mezi básnickými školami rozdílných historických period aj."

(VLAŠÍN, Štěpán, ed. Slovník literární teorie. 2., rozš. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1984. 465 s. )

Znak - charakteristická vlastnost, rys někoho, něčeho; patrný, význačný vnější projev; smluvené, konvenční označení; předmět, vyobrazení apod. názorně nebo symbolicky vyjadřující příslušnost k nějakému celku apod.

(Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 2., opr. a dopl. Praha: Academia, 1994. 647 s. ISBN 80-200-0493-9. )

Se svým dotazem se můžeme obrátit na odborné kolegy z Jazykové poradny Ústava pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/