Struktura a personální složení vojenských orgánů organizace Varšavské smlouvy

Text dotazu

Pro svou seminární práci hledám prameny popisující vojenské (!) orgány organizace Varšavské smlouvy, jejich struktury a personální obsazení. Běžně přístupné jsou informace pouze o hlavních velitelích a náčelnících štábu Spojených ozbrojených sil. Předmětem dotazu je hlubší úroveň velení. Jedná se konkrétně o osoby zastávající funkce zástupců hlavního velitele, vykonávající funkce ve štábu SOS (jak z řad sovětských, tak i ostatních generálů), funkce poradce/představitele hlavního velitele u jednotlivých armád Varšavské smlouvy. Nejedná se o prameny mapující "politické dějiny" (viz práce např. dr. M. Bílého).

Odpověď

Vážený pane (...),

obávám se, že pokud jste nenašel odpovědi na své otázky v pracích Matěje Bílého:

BÍLÝ, Matěj. Varšavská smlouva 1969-1985 : vrchol a cesta k zániku. Praha : Ústav pro studium totalitních režimů, 2016. 430 stran. ISBN 978-80-87912-69-0 (kapitola Fungování vojenských orgánů Varšavské smlouvy po roce 1969 od .s 111 by snad měla na vaše otázky odpovědět)

a

BÍLÝ, Matěj. Varšavská smlouva 1985-1991 : dezintegrace a rozpad. Praha : Ústav pro studium totalitních režimů, 2021. 510 s. ISBN 978-80-88292-94-4

Vás budeme muset pravděpodobně odkázat primárně na archivní prvovýzkum u našich kolegů ve Vojenském ústředním archivu - Bezpečnostním archivu MO v Praze - Ruzyni, kde je i sbírka dokumentů Varšavská smlouva, která je ale badatelsky stále velmi obtížně dostupná.

Problematikou Varšavské smlouvy se sice zabývala řada odborných studií, ale struktura vojenského velení a jeho personální obsazení podléhalo vysokému utajení a dostupné archivní prameny jsou dodnes kusé, jak vyplývá např. ze studie:

BÍLEK, Jiří. Vznik organizace Varšavské smlouvy a československá armáda. Historie a vojenství: Časopis Historického ústavu Armády ČR. Praha: Magnet-Press, 8.2005, 54(3), 20-32. ISSN 0018-2583. Dostupné také z: https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:68e779b2-7675-4768-ae4b-f92faf938397
Další studie (včetně dalších prací Matěje Bílého, který je v současnosti považován za specialistu na problematiku Varšavské smlouvy) můžete nalézt ve volně dostupné Digitální studovně Ministerstva obrany (viz https://digitalnistudovna.army.cz), například v citovaném odborném periodiku Historie a vojenství vydávaném VHÚ Praha (viz https://digitalnistudovna.army.cz/periodical/uuid:a8134631-f8b3-43f8-b7ca-52756d49e0a6).
Částečný vhled do vojenské organizace Varšavské smlouvy poskytují také publikace:
ČSLA a NLA v rámci Varšavské smlouvy. 1. vydání. Praha : Ministerstvo obrany České republiky, 2014. 102 stran. ISBN 978-80-7278-622-0
nebo
Československá lidová armáda v koaličních vazbách Varšavské smlouvy: květen 1955 - srpen 1968. 1. vyd. Praha : Ministerstvo obrany - AVIS, 2008. 257 s. ISBN 978-80-7278-472-1
nebo
ŠTĚPÁNEK, Karel. Československá lidová armáda na Rýnu. 1. čes. vyd.. Praha : Naše vojsko, 2007. 348 s. ISBN 80-206-0832-X (např. kapitola velitelství a štáb Československého frontu)
V žádné z těchto publikací ale nenajdete celou vojenskou organizační strukturu, a už vůbec ne s personálním obsazením. Tyto údaje, pokud je nám známo, dosud nebyly publikovány.

Použité zdroje

viz text + konzultace s historikem - specialistou