Střídavá péče o dítě

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Nežiji od narození mého syna s jeho matkou, ale syna si beru každou neděli od 8h do středy večera a někdy i do pátku, poté si ho bere do neděle mé bývalé přítelkyně její matka (do neděle). Takže mého syna matka ho má minimálně. Po ústní domluvě jsme se dohodli, že jí budu dávat 1500 Kč alimenty, které ji každý měsíc dávám. Proč?? Bylo by pro mě lepší, kdybych si zažádal o střídavou péči a peníze dával v prospěch syna? Matka mého syna má přítele se kterým má 6týdenního syna. Děkuju za radu jak mám postupovat, jestli mám nárok o střídavou péči.

Odpověď

Dobrý den,
dotaz tohoto typu musíte adresovat nějaké právní poradně; existuje např. i  velké množství   bezplatných právních poraden, viz níže, kde jsou schopni  kvalifikovaněji  poradit a podat vysvětlení situace.
Služba Ptejte se knihovny nezodpovídá dotazy týkající se právních záležitostí,  viz http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu
"Pokud máte nějaký dotaz z oblasti práva, nepotřebujete knihovníka, nýbrž právníka. Knihovny vám mohou podat informaci o existenci určitého právního předpisu, nicméně jeho výklad a aplikace na váš problém je vždy záležitostí právníka."
Jeden z odkazů na právní poradnu:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/ruzne/zacetli-jsme-se-v-tisku/724-rozvod-vyzivne-stridava-pece-a-kolik-to-vsechno-stoji.html
Z webových stránek další právní poradny čerpáme:
Jak se řeší při střídavé péči placení výživného? Jsou nějaká alespoň přibližně platná pravidla? Nebo jaká je praxe?
Pro stanovení výživného u nás zatím neexistují žádná univerzálně platná pravidla. A to ani pro střídavou péči, ani pro péči výlučnou...
Při střídavé péči obvykle není důvod, aby si rodiče navzájem platili výživné. Oba se o dítě starají srovnatelnou dobu a mají tudíž i srovnatelné náklady. Někdy soudy výživné stanoví oběma rodičům, ale jedná se v zásadě o zbytečné posílání peněz tam a zpět. Pouze v případě, že finanční situace rodičů je výrazně rozdílná, nebo jeden z nich nese z nějakého důvodu vyšší náklady na děti (má je třeba v péči vždy o něco delší dobu), je na místě stanovit druhému rodiči povinnost doplácet mu přiměřené výživné.
Při určování výživného je třeba vycházet z možností rodičů a potřeb dítěte (výživné neslouží k pokrytí osobních potřeb pečujícího rodiče)...Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ
         Vzhledem k tomu, že, jak popisujete situaci, se staráte o syna většinu času, stálo by možná za úvahu usilovat o svěření dítěte zcela do vaší péče.  V každém případě ale doporučujeme, obrátit se s celou záležitostí na právníky.