Stříbro, mincovní stříbro

Text dotazu

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi stříbrem a tzv. mincovním stříbrem? Jaké je složení mincovního stříbra? Jaké je složení alpaky? Děkuji,

Odpověď

Dobrý den, čisté stříbro bývá používáno k ražbě jen málo. Již od středověku se slévalo ve stanoveném poměru s mědí (tzv. náčist - příměs méně hodnotného kovu k drahému kovu, aby se z této slitiny pak razily mince, náčist tvořila většinou měď a její podíl v mincovním kovu určoval mincovní řád, ten však velmi často nebyl dodržován). V novější době jsou do mincovního stříbra přidávány i jiné kovy (nikl, zinek) za účelem zvýšení odolnosti proti oděru a ke zvýšení chemické stability. Ryzost stříbra se uvádí ve zlomku v tisícinách.

Alpaka neboli nové stříbro, pakfong, niklová mosaz je slitina mědi (58-66%), niklu (11 až 26%) a zinku. Nikl ji činí odolnější proti korozi, rozpouští se v ní a propůjčuje jí tažnost a houževnatost. V přesné mechanice je alpaka kostrukčním materiálem, vyrábí se z něj tlačítka přístrojů, přestavovací korunky hodinek a úhlové stupnice. Součásti vyrobené z alpaky se pokovují chromem, niklem nebo stříbrem. Alpaka se používá i na výrobu ozdobných předmětů, váz, příborů a v bižuterii.
 
Použité zdroje:
PETRÁŇ, Zdeněk; RADOMĚRSKÝ, Pavel. Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numismatiky. Praha: Nakladatelství Libri, 2006. Str. 147, 206. ISBN 80-7277-319-4.
Technický slovník naučný. A-Č. Praha: Encyklopedický dům, 2001. Str. 79-80. ISBN 80-86044-17-3.

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.09.2009 16:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu