středověká slova

Text dotazu

Potřebuji zjistit na tábor význam slov: večeřadlo, hyrys, krumlovaný, česnekyr, drabant, fraucimor, čamrda a berylum

Odpověď

Čamrda = otáčivý knoflík s hřídelkou uprostřed, káča.

In: Rejzek, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice : Leda, 2001. 752 s. ISBN 80-85927-85-3.

Fraucimor = původně jizba jen pro ženy, ženský pokoj, pak veškeré ženstvo v paláci, hradě, domácnosti, ženy vůbec

In: Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého.  2.opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1968. 866 s., obr. příl.

Drabant = člen osobní stráže šlechticů

In: Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého.  2.opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1968. 866 s., obr. příl.

Večeřadlo = 1. jídelna

In: Bělič, Jaromír; Kamiš, Adolf; Kučera, Karel, et al. Malý staročeský slovník. 1.vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1979. 707 s.

                   = 2. místnost, kde Ježíš jedl naposledy velikonočního beránka se svými apoštoly…

In: Slovník biblické kultury.  1.vyd. Praha : EWA Edition, 1992. 319 s.

Beryllum – nalezla jsem pouze beryl = drahokam

In: Bělič, Jaromír; Kamiš, Adolf; Kučera, Karel, et al. Malý staročeský slovník. 1.vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1979. 707 s.

Krumlovaný –  nenalezeno - není to spíše krumplovaný = vyšitý, protkaný zlatem

In: Bělič, Jaromír; Kamiš, Adolf; Kučera, Karel, et al. Malý staročeský slovník. 1.vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1979. 707 s.

Hyrys – nenalezeno - není to spíše kyrys = brnění

In: Holub, Josef; Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvlástním zřetelem k slovům kulturním a cizím.  2. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1978. 527 s.

Česnekyr = toto slovo jsem bohužel nikde nenalezla, zkuste se obrátit na Jazykovou poradnu ÚJČ AV ČR - http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna