Střední Asie v 8. století

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych doporučit odbornější publikace, ve kterých bych našla informace o situaci ve Střední Asii v 7. století n. l. (pokud možno i s mapou). Jde mi o dynastii Abbásovců a především o náboženské hnutí v Chorásánu a postavu Hášima al-Mukanny. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, základní informace najdete v encyklopediích, které uvádějí také literaturu.
Směrodatné informace najdete pod příslušnými hesly, např. Mukanna (v angličtině jsme se setkali s dvojím psaním Mukanna a Muquanna), Khurasan. Jeho povstání ovšem spadá do osmého století (kolem r. 776).
Nejpodrobnější informace jsme našli v těchto publikacích:

The encyclopaedia of Islam = Encyclopédie de l'islam / compiled and edited by E. van Donzel. -- New ed.. -- Leiden : Brill, 1995-. --    sv. ; 25 cm (12 svazků plus dodatky, rejstříky)
- k dispozici v NK ČR

The Cambridge history of Iran. Volume 4, The period from the Arab invasion to the Saljuqs / edit. by Richard Nelson Frye. -- 1st publ.. -- Cambridge : Cambridge University Press, 1975. -- 13, 733 s. : il., 29 s. obr. příl. ; 23 cm
- publikace je k dispozici v NK ČR, částečně také na adrese:
http://books.google.com/books?id=hvx9jq_2L3EC&hl=cs&source=gbs_ViewAPI ; hlavní pasáž o al-Mukannově povstání je na s. 498-503.

Kniha také obsahuje několik mapek a soupis literatury.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.02.2009 09:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu