střečkovat

Text dotazu

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně významu slova střečkovat. Nikde se mi nedaří nalézt
přesnou definici. Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

střečkovat - splašeně pobíhat (ze strachu před střečky) od praslovanského slova strékati bodat; souvisí asi s německým stechen; střeček

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Příklad převzat z internetové Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/ - Střečkovala jako hříbě, které přivádí k šílenství nějaký naprosto nepatrný, ale neúnavně dotírající hmyz. Jestli chcete s námi hrát, tak přestaňte střečkovat.