Strašidelné postavy Kokořínska

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jaké nadpřirozené/strašidelné bytosti jsou spojeny s oblastí Kokořínska. Zajímaly by mě také konkrétně postavy čerta a vodníka zakotvené v regionální literatuře této oblasti. Pomohly by mi pohádky, etymologické, etiologické pověsti atd. zabývající se tímto tématem.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Na Kokořínsku lze potkat celou řadu strašidelných bytostí a míst, nicméně na vodníka jsme nenarazili.

Hrad Houska je proslulý svou negativní energií, kdy psi se bojí, i když „není čeho“. Různé verze pověstí praví, že pod hradem praskla země a objevila se brána do pekla. Lidé na tom místě vystavěli kapli, neboť přes svaté místo žádný čert neprojde. Jiná verze praví, že branou do pekelné říše je studna. Do ní byl prý spuštěn na průzkum vězeň odsouzený na smrt, pod příslibem nabytí svobody. Nešťastník viděl v pekle tak hrozné věci, že během chvilky zestárl a zešedivěl. Než stačil vypovědět, co se pod Houskou skrývá, zemřel. Bránu do pekla prý hlídá Černý mnich, osoba v kápi, bez obličeje. Na hradě Houska se také zjevuje duch zabitého loupeživého Švéda Oronta, jeho příběh se objevuje často v různých podobách.

V Harasově na Krvomlýně je prý možné potkat ducha Ladky, panny krvomlýnské. Její smrt pomstil otec vyvražděním celého mlýna. Tolik krve teklo náhonem, až se mlýnské kolo dalo do pohybu.

Na samotném Kokoříně prý lze spatřit přízrak krásné panny. Mlynářova dcera podřízla vraha svých rodičů, a krev vystříkla na zeď Kokořína. Každou noc se panna objevuje na nádvoří a snaží se krvavou skvrnu setřít.
Za temných nocí vyjíždí z hradu Kokořín černý rytíř na koni, se smečkou psů. Kdo ho v lese potká, nedožije rána. Zjevení mizí s kohoutím zakokrháním.
Na Kokoříně se objevuje také bílá paní Liduška, dcera hradního pána, která se vzepřela rozhodnutí svého otce, a byla proto zazděna ve věži. Některé legendy praví, že má bílý, jiné, že černý šat.
Hradem bloudí duch pana Kašťáka z Boryně, který se ve sklepě pod věží zastřelil.
Poklad, zazděný v kokořínských sklepeních, hlídá černý myslivec.

V Hradsku, v místě zvaném Velký roh obchází černá paní. Je to Zdena, která nenalezne klid, jako trest za to, že zde ubila svoji sestru Bohunku.

Na zámku v Doksech se zjevuje bílá paní Alžběta, která se za života nesmířila se ztrátou své dcerky.

Výskytem čertů proslul hrad Bezděz. Hradní páni na ochranu postavili na Bezdězu kapli archanděla Michaela, který s ďáblem bojoval. O přítomnosti čertů v okolí svědčí místní názvy-Čertův vrch, Čertova zeď, Čertova věž. Čerti se objevovali na cimbuří hradu v podobě černého kohouta nebo kozla a bohoslužbu konanou v kapli na Bezdězu přerušovali prý hlukem.
Bezdězské kopce vznikly kvůli sázce mlynáře Kuby s čertem o tom, kdo z nich přes noc navrší větší kopec hlíny a kamení. Čerta zastihlo kuropění zrovna ve chvíli, kdy nesl ohromné kusy skály. Úlekem skály upustil, a tak vznikly vrchy Malý a Velký Bezděz.

Mnoho dalších příběhů najdete v níže uvedených zdrojích.

V dalším pátrání by Vám mohly pomoci následující instituce:
Vlastivědné muzeum a galerie Česká lípa (regionální fond): muzeumcl@muzeumcl.cz , www.muzeumcl.cz/knihovna
Regionální muzeum Mělník: knihovna@muzeum-melnik.cz

Použité zdroje

ZUBÍK, Jiří a HOUŽVA, Josef. Pověsti z Kokořínska, Mšenska a Podbezdězí. 2. opravené a doplněné vydání. [Mělník]: Regionální muzeum Mělník p.o., 2020. ISBN 9788090764408.
TOMEK, Vratislav Václav, Antonín HÄUSLER, Stanislav HUDEČEK a Josef ULRICH. Ze zášeří českých hradů: sbírka historických a lidových hradních pověstí. V Praze: Nakladatelství Pavla Körbra, 1922, s. 169. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:c551541c-cbb6-4d69-ac0c-c239df2b9650
BŘEZINA, Karel. Přehled hradních a zámeckých strašidel: Čechy, Morava a Slezsko. V Brně: Littera, 2007, s. 49. ISBN 978-80-85763-35-5. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:d7ef836d-dc22-4459-baf9-98dd04867dc0
VOKOLEK, Václav a Jiří KUCHAŘ. Esoterické Čechy, Morava a Slezsko: průvodce skrytými dějinami země, Svazek šestý, V: Střední Čechy. Praha sever, Mělnicko, Máchův kraj. Praha: Eminent, 2009, s. 210. ISBN 978-80-7281-302-5. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:4ded8b50-6d1d-11e4-9d98-005056825209
DOLEŽALOVÁ, Jiřina a Karel UZEL. Máchův kraj - Kokořínsko. Praha: Regia, 2007, s. 27. ISBN 978-80-86367-64-4. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:6d446cb0-af42-11e3-b74a-5ef3fc9ae867

V Národní knihovně nedostupné (lze získat v jiných knihovnách):
RESL, Vladimír: Pověsti Máchova kraje. Liberec : Krajské nakladatelství, 1957.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.04.2025 17:40

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu