Strana postele

Text dotazu

Dobrý den, je možné nějak zjistit, proč v manželských postelích leží žena většinou na levé straně (z pohledu ležícího), jestli je to nějaký zvyk a nebo to má nějakou symboliku?

Odpověď

Dobry den, bohuzel se nam nepodarilo nalezt odpoved na Vas dotaz. Informaci o rozdeleni stran postele mezi muze a zenu jsme nalezli pouze v knize  Proc muzi neposlouchaji a zeny neumi cist v mapach. V dalsi literature tykajici se dejin bydleni se spise zminuje skutecnost, ze postel s rodici casto sdilely i deti a pripadne i navstevy.

"I doma se muzi chovaji instinktivne a v loznici si vybiraji luzko ci misto blize ke dverim. Je to symbolicky akt obrany vchodu do jeskyne. Prestehuje-li se manzelsky par do noveho domova nebo bydli-li v hotelu, kde jsou dvere mistnosti blize luzku zeny, muze muz citit neklid a mit potize se spankem, aniz zna duvod.... Neni-li muz doma, zena vetsinou prevezme ulohu ochrance a spi na jeho strane postele ..."
"Muzi v zertu rikaji, ze ve svem manzelskem lozi spi blizko  dveri proto, aby mohli rychle utect, ale ve skutecnosti  jde o instinkt ochrance."
PEASE, Allan; PEASE, Barbara. Proc muzi neposlouchaji a zeny neumi cist v mapach. V Brne : Jiri Alman, 2000. s. 71-72. ISBN 80-86135-15-2 .

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.03.2008 09:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu