štramanda

Text dotazu

Prosím, sdělte mi, jaký je původ a význam slova štramanda.

Odpověď

Dobry den, slova stramanda se pouzivalo jako oznaceni pro hezkou zenu cca ve dvacatych a tricatych letech 20. stoleti. Nektere prameny uvadeji, ze se dostalo toto slovo do slovniku lidem, kteri se narodili kolem roku 1900. Pochazi s nejvetsi pravdepodobnosti z nemeckeho ein strammer Mensch, ein strammes (fesches) Mädel - hovor. expr.
Zdroj:
SIEBENSCHEIN, Hugo a kol.: Cesko - nemecky slovnik. Praha: Statni pedagogicke nakladatelstvi, Nakladatelstvi Fortuna, 1998, S.541

PALA, Karel - VSIANSKY, Jan: Slovnik ceskych synonym. Praha: Lidove noviny, 1994. S.327: štramanda expr. pašačka, fešačka, fešanda

Akademicky slovnik cizich slov. Praha: Academia, 1998. S.738: štramák, -a expr. rázný, řízný, energický, zdatný člověk, švihák, pašák, chlapík štramácký, štramácky štramanda, -y expr. svižná, fešná žena

Prirucny slovnik jazyka ceskeho. Praha: Statni nakladatelszvi ucebnic, 1948-1951. D.V. S-S. S. 1187:
štram adj. slang. hezký, švarný
štram adv. slang. vojensky razně, ostře
štramanda, -y f. vulg. hezká žena

Na ruznych webovych strankach je uvedeno nekolik clanku, ktere se zabyvaji mluvou deti a mladeze a s prekvapenim se uvadi, ze se slovo stramanda dostalo do dnesniho slovniku skolnich deti. Pokud byste potrebovala podrobnejsi vysvetleni puvodu slova, obratte se, prosim, na Jazykovou poradnu Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .