Strakova nadace

Text dotazu

Dobrý den,
můj dotaz směřuje na Strakovu nadaci, založenou hrabětem Janem Petrem Strakou. Zajímalo by mě, z jaké literatury se mohu o této šlechtické nadaci dočíst více.

Odpověď

Dobrý den,

přestože se zdá, že o Strakově nadaci nebyla zatím vydána žádná monografie, poměrně obsáhlé pasáže k jejím dějinám najdete v následujících publikacích:

Doležalová, Antonie. Hlávkovi předchůdci a pokračovatelé: právní postavení a sociální funkce nadací v českých zemích a v Československu od jejich vzniku do současnosti. Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2014. 125 s. Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky; 4/2014. ISBN 978-80-86729-97-8. (další informace a inspiraci byste možná našel v rozsáhlé publikační činnosti docentky Doležalové, která se dlouhodobě věnuje dějinám filantropie; přehled publikací paní docentky najdete na jejích stránkách http://www.antonie-dolezalova.cz)

Boček, Jan. Nadace a nadační fondy v protektorátu Čechy a Morava. Říčany u Prahy: Olivova nadace, 2010. 317 s. ISBN 978-80-254-8097-7.

Historii Strakovy nadace je také částečně věnován následující článek:

Hnyk, Petr. Rod Straků a Strakova akademie. Rodným krajem, 2013, 46, s. 24-25. ISSN 1210-6135.

Pomocné by Vám mohly být i následující knihy a články (bohužel jsme ovšem nemohli nahlédnout do jejich textů, a tak plně vyhodnotit jejich relevanci k tématu):

Hlavačka, Milan, Pokorná, Magdaléna a Pavlíček, Tomáš. Collective and individual patronage and the culture of public donation in civil society in the 19th and 20th centuries in Central Europe. Prague: Institute of History, 2010. 618 s. Práce Historického ústavu AV ČR = Opera Instituti historici Pragae. Řada A - Monographia; sv. 31. ISBN 978-80-7286-163-7.

Ronovská, Kateřina. K historickému vývoji nadací ve střední Evropě. Časopis pro právní vědu a praxi, 2011, 19(2), s. 124-131. ISSN 1210-9126. Dostupné také z: http://krameriustest.mzk.cz/search/handle/uuid:c74ea082-81a4-4588-a9a9-ce1891b4db4e.

Myslivec, Pavel. Nadace a historie. Grant, 1993, 1(0), s. 2-3. ISSN 1210-6461.