Šternebk

Text dotazu

Při čtení Kroniky Mladoboleslavské od mistra Jiřího
Bydžovského,jinak také t.zv.Kezeliova kronika,vydané v r.1935 jsem se setkal
s různými názvy měst či míst a mimo jiné také se jménem
Šternburk(viz.Úvod,str.XLIII,4-tý řádek od spodu;cituji:...prostřednictvím
rychtáře Ad.Kayla ze Šternburku....;konec citace).Jde v tomto případě o
moravský Šternberk?Je známo více o osobě Adama Kayla?
Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

přídomek ze Šternburku pravděpodobně neodkazuje na obec Šternberk (ať na Moravě či Český Šternberk). Dle zápisu ze starších dob uvedených v knize:

HOSÁK, Ladislav. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha : Academia, 1970-1980, bylo toto místní jméno zapisováno pouze Sternberg.

Zdá se, že se nejedná ani o chybný zápis Šternburk/Šternberk, neboť v kronice je uveden i Adam ze Šternberka. Autor kroniky si tedy byl vědom obou přídomků.

V pobělohorském období se na českém území usadilo poměrně značné množství cizinců. Je tedy možné, že rodina Adama Kayla ze Šternburku pocházela z Německa, kde se přídomek "von Sternburg" vyskytuje.

Bohužel, více informací o osobě Adama Kayla ze Šternburku se nám nepodařilo nalézt. Jak je zřejmé i z Kezeliovy kroniky, tato osobnost je úzce spjata s Mladou Boleslaví. Dlouho působil Adam Kayl ze Štenburku jako mladoboleslavský radní a v roce 1640 se stal rychtářem města. Další biografické údaje k této historické postavě ovšem knihy věnované mladoboleslavské historii neuvádějí.

Se svým dotazem se zkuste obrátit přímo na regionální historiky Muzea Mladoboleslavska:https://www.muzeummb.cz/napiste-nam/

Použitá literatura a zdroje:

* Kezelius Bydžovský, Jiří. Kronika mladoboleslavská od Mistra Jiřího [Kezelia] Bydžovského sepsaná : vydáno na oslavu 600. výročí povýšení Mladé Boleslavě na město. V Mladé Boleslavi : Městská rada mladoboleslavská, 1935.

* Řehounek, Jan. Zanechali tady stopu : osobnosti regionu Taxis Bohemia. 1. vyd. Nymburk : Kaplanka, 2008.

* Čtení o Mladé Boleslavi. 2., rozš. vyd. Mladá Boleslav : Kultura města Mladá Boleslav : Infocentrum Mladá Boleslav, 2010.

* Beneš, Luděk. Osobnosti Mladoboleslavska. [Mladá Boleslav] : Muzeum Mladoboleslavska, 2009.

* Kramerius: http://kramerius.nkp.cz

* World Biographical Information System (licencovaná databáze) aj.