Štěpán Bačkora

Text dotazu

Dobrý večer,
pracuji na seminární práci na téma: Štěpán Bačkora Báchorky pro dítky a přátelé jejich. Chtěla bych vás tímto požádat, zda-li nevíte, příp.můžete mi zjistit, kde bych sehnala nějakou kritickou literaturu o Štěpánu Bačkorovi, případně o tomto jeho díle? Budu vděčná za jakoukoliv informaci. Děkuji za informace

Odpověď

Dobrý den,
k Vašemu dotazu jsme ve zdrojích Národní knihovny nalezli následující údaje:
Štěpán Bačkora (2. července 1813 Malín - 17. prosince 1887 Praha) byl český učitel. Přes padesát let vyučoval na pražských obecných školách. Před rokem 1848 organizoval porady pedagogů a česká divadelní představení. Během Bachova absolutismu pokračoval navzdory zákazům ve výuce v českém jazyce.
Vedl časopisy Posel z Budče a Škola. Psal učebnice a knihy pro děti. Roku 1886 byl oceněn zlatým záslužným křížem od císaře Františka Josefa, V databázi NKC Národní knihovny ČR, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze jsme nalezli 33 záznamů o knihách, jejichž autorem je Štěpán Bačkora.
V článku o Š. Bačkorovi, http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C4%9Bp%C3%A1n_Ba%C4%8Dkora, jsme nalezli následující odkazy :
1.Štěpán Bačkora1.Štěpán Bačkora. Národní listy, 1887-12-18, roč. 27, čís.
347, s. 2. Dostupné online [cit. 2011-07-09].
2.KRYŠPÍN, Vojtěch. Obraz činnosti literární učitelstva českoslovanského za posledních 100 let. Praha : M. Knapp, 1885. 422 s. Dostupné online. Kapitola Bačkora Štěpán, s. 55-57.
3.Štěpán Bačkora. Světozor, 1871-05-19, roč. 5, čís. 20, s. 234. Dostupné online [cit. 2011-07-09].
4.Štěpán Bačkora. Humoristické listy, 1888-03-02, roč. 30, čís. 9, s. 76.
Dostupné online [cit. 2011-07-09].
5.Plné znění článků viz online archiv v ÚČL AV ČR.
6.Štěpán Bačkora. Národní politika, 1887-12-18, roč. 5, čís. 348, s. 3.
Dostupné online [cit. 2011-07-09].
7.Slavnostní odevzdání řádu. Národní listy, 1886-10-17, roč. 26, čís. 288, s. 3. Dostupné online [cit. 2011-07-09].

Josef Bačkora,starší bratr Štěpána, (2. února 1803 Malín - 5. prosince 1876
Praha) byl český pedagog. Dvacet let vyučoval na c. k. české hlavní škole (dříve vzorná česká škola) v Praze. Byl autorem učebnic a knih pro mládež.
Překládal z ruštiny.
V databázi NKC Národní knihovny ČR, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze jsme nalezli 21 záznamů o knihách, jejichž je autorem anebo je napsal spolu s bratrem.
zdroj : http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Mno%C5%BEislav_Ba%C4%8Dkora
odkazy :
1.Josef Množislav Bačkora1. KRYŠPÍN, Vojtěch. Obraz činnosti literární učitelstva českoslovanského za posledních 100 let. Praha : M. Knapp, 1885. 422 s. Dostupné online. Kapitola Bačkora Josef Množislav, s. 53-55.
2.Propuštění učitelů. Národní listy, 1868-06-19, roč. 8, čís. 167, s. 2. Dostupné online [cit. 2011-07-09].
3.K pobytu Jeho Veličenstva císaře v Praze. Národní listy, 1868-06-25, roč. 8, čís. 173, s. 2. Dostupné online [cit. 2011-07-09].
Podrobnější informace o obou autorech naleznete v knize Forst, Vladimír. Lexikon české literatury. Díl 1. Praha : Academia 1985, s. 109-110.
doporučená literatura :
Kryšpín, Vojtěch: Obraz činnosti literární učitelstva československého za posledních 100 let : od r. 1780 do r. 1882. S doplňkem za léta 1883 a 1884 / sepsal Vojtěch Kryšpín. - Praha : Knapp, 1885 Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. - Praha : Otto, 1888-1909. - 28 dílů
Forst, Vladimír: Lexikon české literatury : Osobnosti, díla, instituce / vedoucí redaktor Vladimír Forst. - Praha : Academia, 1985. - Sv. 1 (A-G)
Doporučujeme Vám obrátit se ještě na knihovnu Ústavu pro českou literaturu AV ČR, http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze.