Stavebnictví a bytové domy

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli byste mi nedoporučili publikace, které se týkají starých domů. Zajímají mě zejména činžovní pavlačové domy - dispozice bytových jednotek, jak bývaly řešeny koupelny, pokoje pro služku a co se s nimi děje dnes, také mě velmi zajímá, jak byly byty a i celé domy přestavovány v průběhu věků(rušení pavlače - přístavby nových schodišť...)Nejvíce mě zajímají pražské bytové domy, konkrétněji historie smíchovských a holešovických bytových domů, ale i Žižkov a Vinohrady by byly skvělé. Internet je na tyto zdroje velice skoupý, budu Vám velmi vděčná, pokud poradíte.
Moc děkuji a přeji příjemný den.

Odpověď

Vážená paní,

ve fondu Národní technické knihovny se nachází několik publikací, které by odpovídaly Vámi zadaným parametrům.

BEČKOVÁ, Kateřina, Ivan VAVŘÍK a Rudolf PREKOP. Žižkovské pavlače. Vydání první. Praha: Městská část Praha 3, 2015. ISBN 8090585620;9788090585621.

ŘEZNÍČKOVÁ, Vlasta. Plošná ekonomie pavlačových domů: Dispozice bytu a objektu. 1. vyd. Praha: b. t, 1974.

MACKOVÁ, Libuše. Bydlení v chodbových, pavlačových a sendvičových domech. Praha: Výzkumný ústav výstavby a architektury, 1967.

SCHMIDT, Otakar. Převislé konstrukce: balkony, pavlače, arkýře, ustupující patra. V Praze: Česká grafická unie, 1939.

Budete-li si chtít tyto publikace projít/vypůjčit, zkontrolujte si jejich dostupnost na našich stránkách. Některé knihy se nacházejí ve skladu, novější publikace jsou volně dostupné ve volném výběru. Budete-li si je chtít pouze projít nemusíte být u nás zaregistrovaná, pokud si je budete chtít vzít domů, registrace je nezbytná (k registraci je potřeba platný doklad totožnosti + čipová karta ISIC/OpenCard/Lítačka, nemáte-li žádnou čipovou kartu můžeme Vám vytisknout naši knihovní - je však zpoplatněna 200 Kč.) Samotná registrace stojí 100kč/rok pro veřejnost, 50kč/rok pro studenty.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Pavlína Tvrdá