Stavební slohy, historismus

Text dotazu

Co je to historismus?

Odpověď

Dobrý den,

historismus je programový návrat ke slohovým formám minulosti, z nichž se vytváří nový sloh či soustava, obvykle za účelem vyjádření nějakého programu, reprezentace či ideje. Je třeba odlišit programový historismus jako znovuoživení slohu ("revival"; například revival gotiky v 19. století v podobě neogotiky) od přirozeného přežívání ("survival") slohu i v obdobích následujících slohových etap (např. survival gotiky v Anglii v době renesance). Slohy a styly historismu se obvykle označují předponou "neo-" či "novo-" (neorenesance ap.), dříve též "pseudo-", přičemž tato předpona má v současnoti spíše pejorativní význam.
Historismy se vyskytují v průběhu celých dějin umění: renesance programově navázala na antiku, ve 14. -16. stol. se uplatnila románská renesance (revival románského slohu), v českém prostředí se vyskytl zvláštní jev v podobě gotizující renesance (pražský kostel sv. Rocha v areálu Strahovského kláštera), v době pobělohorské se rozvíjela barokní gotika. Na antiku navázal i neoklasicismus a empír. Novou dynamiku získal historismus v 19.stol., kdy se vytvořila polarita technicky zaměřené moderní (průmyslové) architektury a historizujících tendencí.
V tomto období historismu (tedy 19. stol.) se paralelně vyvíjely dva historizující směry: neoklasicismus a romantismus, z nichž každý vycházel z odlišného ideového zakotvení. Historismus vyvrcholil ve 2. polovině 19. stol., kdy historické "neo-" slohy v architektuře téměř převládly (paralelně se však rodila nová inženýrská architektura).
Podrobné informace naleznete v knize: DUDÁK, Vladislav; POŠVA, Rudolf; NEŠKUDLA, Bořek. Encyklopedie světové architektury. Díl 1, A-K. Praha: Miloš Uhlíř - Baset, 2000. ISBN 80-86223-07-8.
Z dalších dokumentů, které má Národní knihovna ve svém fondu (můžete si je vyhledat v elektronickém katalogu NKC - http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc ), by pro Vás mohly být užitečné následující publikace:
1) VYBÍRAL, Jindřich. Česká architektura na prahu moderní doby : devatenáct esejů o devatenáctém století. Praha : Argo : VŠUP, 2002. 331 s. ISBN 80-7203-475-8.
2) ROUBÍNKOVÁ, Dana. Historismus v architektuře Karlových Varů. [Karlovy Vary] : Karlovarské muzeum, 1996. 99 s. ISBN 80-900188-2-3.
3) Kamenná kniha : sborník k romantickému historismu - novogotice. Sychrov : Zámek Sychrov, 1997. 306 s. ISBN 80-238-2264-0.
4) MŽYKOVÁ, Marie. Romantický historismus : novogotika : [výběrový katalog expozice na zámku Sychrově a hradu Bítově]. Sychrov : Státní zámek, 1995. 91 s.
5) TECHNIK, Svatopluk. Stavební památky města Liberce. Romantismus a historismus. [Část] B, Urbanistické celky a obytné budovy. Liberec : Česká beseda, 1991.
6) TECHNIK, Svatopluk. Stavební památky města Liberce. Romantismus a historismus. A - veřejné budovy. Liberec : Čes. beseda, 1988.
7) VYBÍRAL, Jindřich. Století dědiců a zakladatelů : architektura jižních Čech v období historismu. Praha : Argo, 1999. 214 s. ISBN 80-7203-205-4.
8) KUTHAN, Jiří. Aristokratická sídla období romantismu a historismu. Praha : Akropolis, 2001. 333 s. ISBN 80-7304-003-4.
nebo webová stránka o historismu na stránkách zámku Sychrov - http://www.zamek-sychrov.cz/cz/vs2002-13.asp .