Kolik bylo třeba dřeva na stavbu válečné lodi?

Text dotazu

Je pravda, že ke stavbě válečné lodi o délce 60 m v 18. století bylo třeba 3000 dubů a 2000 jedlí a borovic? Jde o text v dětské encyklopedii, kterou překládám do češtiny ze španělštiny. Dále uvádějí 40 km lan. Zdá se mi to opravdu moc.
Vzhledem k tomu, že jsem v originálu knihy našla ještě řadu dalších "přehmatů", cítím povinnost ověřit si i tento údaj.....
Budu velice vděčná, pokud mi pomůžete.
A předem děkuji za jakoukoli snahu

Odpověď

Dobrý den,

pro doložení Vámi požadovaných údajů jsme využili příkladu britské lodi Victory, která byla dokončena v roce 1765. Tato loď se stala slavnou hlavně díky vítězství admirála Nelsona bitvě u Trafalgaru, díky němuž byla zmařena plánovaná Napoleonova invaze na britské ostrovy. Loď Victory měřila bezmála 70 metrů a k její výrobě bylo spotřebováno kolem 6 tisíc stromů, z drtivé většiny dubů. Tato loď pak skutečně spotřebovala přibližně 26 mil lana, tj. necelých 42 km.

Loď Victory se řadila k lodím první třídy. Tyto lodě byly konstrukčně obrovské a disponovaly ohromnou palebnou silou. Bývaly vyzbrojeny desítkami děl a jejich stavba trvala několik let. Na stavbu jedné takové lodi bylo zapotřebí až 7 tisíc stromů (v důsledku došlo k vymýcení většiny lesů v Anglii a dřevo na stavbu lodí se muselo dovážet z Ameriky, Pobaltí a Ruska). Proto jich ve službě nebylo mnoho a nejčastěji se využívaly jako vlajkové lodi.

 

 

Použité zdroje

https://www.valka.cz/12141-[…]i-v-dobach-admirala-Nelsona

http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4405639.stm

https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Victory

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.09.2018 20:52

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu