Kolik bylo třeba dřeva na stavbu válečné lodi?

Text dotazu

Je pravda, že ke stavbě válečné lodi o délce 60 m v 18. století bylo třeba 3000 dubů a 2000 jedlí a borovic? Jde o text v dětské encyklopedii, kterou překládám do češtiny ze španělštiny. Dále uvádějí 40 km lan. Zdá se mi to opravdu moc.
Vzhledem k tomu, že jsem v originálu knihy našla ještě řadu dalších "přehmatů", cítím povinnost ověřit si i tento údaj.....
Budu velice vděčná, pokud mi pomůžete.
A předem děkuji za jakoukoli snahu

Odpověď

Dobrý den,

pro doložení Vámi požadovaných údajů jsme využili příkladu britské lodi Victory, která byla dokončena v roce 1765. Tato loď se stala slavnou hlavně díky vítězství admirála Nelsona bitvě u Trafalgaru, díky němuž byla zmařena plánovaná Napoleonova invaze na britské ostrovy. Loď Victory měřila bezmála 70 metrů a k její výrobě bylo spotřebováno kolem 6 tisíc stromů, z drtivé většiny dubů. Tato loď pak skutečně spotřebovala přibližně 26 mil lana, tj. necelých 42 km.

Loď Victory se řadila k lodím první třídy. Tyto lodě byly konstrukčně obrovské a disponovaly ohromnou palebnou silou. Bývaly vyzbrojeny desítkami děl a jejich stavba trvala několik let. Na stavbu jedné takové lodi bylo zapotřebí až 7 tisíc stromů (v důsledku došlo k vymýcení většiny lesů v Anglii a dřevo na stavbu lodí se muselo dovážet z Ameriky, Pobaltí a Ruska). Proto jich ve službě nebylo mnoho a nejčastěji se využívaly jako vlajkové lodi.

Použité zdroje

https://www.valka.cz/12141-[…]i-v-dobach-admirala-Nelsona

http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4405639.stm

https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Victory