Státní příslušnost dětí ze smíšených manželství v protektorátu

Text dotazu

Jaké státní občanství získalo dítě narozené v r. 1944 v Roudnici n. L. matce německé národnosti i německého státního občanství a otci české národnosti i občanství?

Odpověď

Dobrý den,

podle  článku JUDr. Františka Emmerta, odborníka na státní občanství, dostalo dotyčné dítě pravděpodobně německé občanství:

,,Po ustavení Protektorátu Čechy a Morava 15. března 1939 došlo k rozšíření německého občanství také do okupovaného českého a moravského vnitrozemí. Podle dvou nařízení, z dubna 1939 a června 1941, nabývaly německé občanství opět osoby německé národnosti a jejich české manželky a děti ze smíšených rodin a samostatně dokonce i Němky a děti žijící ve smíšených rodinách, ve kterých byl manželem či otcem muž české národnosti (on sám se německým občanem většinou nestával). Osoby se vzdálenějšími německými předky si mohly o německé občanství rovněž požádat. Německé občanství ve vnitrozemí obdrželo asi 300 000 osob."

Použité zdroje

http://www.nemecke-obcanstvi.cz/nemecke-obcanstvi/