Státní náboženství kandidátovo

Text dotazu

Dobrý den,
jakými mechanismy se ve státech, kde je nebo byl požadavek určitého náboženství pro nějakou politickou funkci (např. do r. 1994 římskokatolické u prezidenta Argentiny), že kandidát je příslušníkem takového náboženství?

Odpověď

Dobrý den,

pravidla, kterými se řídí volby včetně podmínek, které musí kandidáti splnit, jsou upraveny legislativou států. V ČR jsou to zejm. Ústava České republiky (Zákon č. 1/1993 Sb.), Zákon o volbách do Parlamentu České republiky (247/1995 Sb.), Zákon o volbě prezidenta republiky (247/2012 Sb.) a další právní předpisy.