Statistiky výpůjček ve světě

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné někde dohledat, která země eviduje nejvíce výpůjček na obyvatele na světě? Díky moc, hezký den.

Odpověď

Dobrý den, u statistik zpracovávaných na globální úrovni, jsme údaje o počtu výpůjček na obyvatele ("loans per head") nalezli pouze v mezinárodní statistice knihoven LIBECON (http://www.libecon.org/pdf/InternationalLibraryStatistic.pdf) a to v části týkající se veřejných knihoven, str. 54 (počet výpůjček), od str. 55 (počet výpůjček na hlavu). Statistiky však zahrnují pouze země EU a některé vybrané státy světa, pocházejí z r. 2001.

Mezinárodní statistiky knihoven uveřejňuje také IFLA (International Federation of Library Associations) - http://archive.ifla.org/III/wsis/wsis-stats4pub_v.pdf (str. 15), ale jedná se pouze o počty výpůjček ("loan transactions"). IFLA navíc v přehledu neuvádí konkrétní země světa, ale pouze regiony (Afrika, Asie, Severní Amerika, Jižní Amerika, Oceánie a Evropa), data jsou dále členěna podle typů knihoven.

Statistikami knihoven v mezinárodním srovnání se zabývá také UNESCO (data jsou však zpracovaná ke konci 90. let):

* Libraries of institutions of tertiary education (k dispozici pouze pro Evropu a Severní Ameriku) - pouze počty výpůjček, údaje je možné také řadit pomocí šipek u konkrétních let -
http://stats.uis.unesco.org/unesco/TableViewer/tableView.aspx?ReportId=209 

* National Libraries: Collections, registered users, works loaned out, employees
http://stats.uis.unesco.org/unesco/TableViewer/tableView.aspx?ReportId=206

* Public Libraries
http://stats.uis.unesco.org/unesco/TableViewer/tableView.aspx?ReportId=207

Další informace by Vám mohla ještě poskytnout Knihovna knihovnické literatury NK ČR (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.
htm).

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.06.2009 10:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu