Statická elektřina

Text dotazu

Dobrý den,

doma máme velmi nebezpečnou sedačku. Po chvilce ležení pravidelně naakumuluji statickou elektřinu, která se při následném doteku kovového zábradlí, dalšího člověka apod. vybije - dostanu velkou ránu. Může za to možná použitý molitan v sedačce, někdy to zhoršuje potah, někdy použité oblečení. Ale pokaždé se bát čehokoliv dotknout je strašné.

Co mohu udělat, aby nedocházelo k těmto nepříjemným statickým výbojům? Nějaká přísada k praní, ověřený antistatický sprej, uzemnění zábradlí či potahu sedačky ...?

Odpověď

Statická elektřina je vlastně elektrický náboj nashromážděný na površích různých těles a předmětů, který se může vytvářet různými způsoby (např. třením).
Jakým způsobem se chránit proti statické elektřině je popsáno v mnoha článcích na internetu. Pokusila jsem se vám hlavní body shrnout:
Jednou z věcí, které statickou elektřinu ovlivňují, je vlhkost vzduchu. V optimálním případě by měla být kolem šedesáti procent. Náboj může také vznikat pokud chodíte v botách s gumovými podrážkami po zátěžovém koberci (obojí dvojí je z umělých látek a špatně vede elektřinu, náboj se tudíž hromadí). Doporučila bych nosit oblečení z přírodních látek a na sedačku umístit třeba bavlněný přehoz, nebo změnit potah. Pomáhá i aviváž nebo antistatický sprej. Poněkud extrémní možností je se při pobytu na sedačce uzemnit pomocí nějakého vodivého materiálu k nejbližší kovové uzemněné konstrukci (např. k topení).
Pokud ani jedna z uvedených možností hromadění elektrického náboje neovlivní, nejlepší by pravděpodobně bylo vyměnit sedačku.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK

Datum zadání dotazu

04.06.2015 13:35

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu