Starý zákon, kniha Daniel

Text dotazu

Ve Starém Zákoně,kniha Daniel,kapitola 3, verš 23 "A tři muži......do rozpálené pece" řecký text knihy Daniel vkládá za v.23 vyprávění o pobytu oněch tří jinochů v ohnivé peci a jejich CHVALOZPÉV. Potřebovala bych znát alespoň chvalozpěv k výkladu portálu baziliky sv. Prokopa v Třebíči.Mám několik biblí, ale v žádné chvalozpěv není uveden. Ani na internetu se mi to nepodařilo objevit. Děkuji za spolupráci

Odpověď

Dobry den, texty vypraveni o tri jinosich a jejich chvalozpevu najdete napr. v nasledujicich vydanich Bible:

Bible : Pismo Svate Stareho a Noveho zakona (vcetne deuterokanonickych knih)
: Cesky ekumenicky preklad. Praha: Ceska biblicka spolecnost, 2007

Bible Svata aneb vsecka svata pisma Stareho i Noveho Zakona : Podle vydani Kralickeho z roku 1613. Praha: Knizni klub, 2007

Obe tato vydani radi vypraveni a chvalozpev k deuterokanonickym kniham jako Pridavky k Danielovi (ovsem ne kazde vydani Bible, ktere obsahuje deuterokanonicke knihy uvadi i tyto pridavky).
Je mozne, ze nektera vydani umistuji tzv. Pridavky k Danielovi do vlastniho, kanonickeho textu knihy za vers 23 kapitoly 3 (narazila jsem na to ve francouzskem prekladu: La Bible. Paris - Montreal: Bayard - Mediaspaul, 2001) - ovsem nebylo tak tomu v zadnem ceskem vydani, ktere jsem proverovala.

Vsechna zminena vydani jsou dostupne k objednani do studovny v Narodni knihovne CR.