starý tisk (Justiniánovy Instituce)

Text dotazu

Dobrý den,
 jsem majitelem několika knih malých rozměrů, z nichž jedna má v názvu tento text: Imperatoris ivstiniani institvtionvm libri IIII. Nad tímto nápisem je socha spravedlnosti s váhami v ruce a pod tímto vyobrazením je další nápis, a to: Amsterodami svmptibvs societatis 1675. text jsem přepsal doslovně. Kniha má vzhled jako skutečně starý tisk, ale já nejsem schopen toto posoudit. Chtěl bych se vás zeptat o jakou knihu jde, zdali je možné zjistit stáří a skutečnou hodnotu tohoto tisku. Obracím se na vás jako na důvěryhodnou instituci s vysokým odborným kreditem. V případě potřeby dalších informací o knize je podám na uvedené emailové adrese, nebo se dostavím osobně. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nejspíše se jedná o Instituce císaře Justiniána, což byly učebnice, obsahující základní principy právní vědy. V tomto případě se jedná o římské právo. Blackův právnický slovník o nich píše: "Justiniánovy Instituce. Jedna ze čtyř složek nebo hlavních částí Corporis Juris Civilis, což je základní pojednání o římském právu ve čtyřech knihách. Toto dílo bylo kompilováno z dřívějších pramenů (spočívalo hlavní měrou na Gaiových Institucích) komisí složenou z Triboniána a dvou dalších, pod vedením císaře Justiniána; bylo poprvé zveřejněno 21.listopadu roku 533 n.l."
(BLACK, Henry Campbell.Blackův právnický slovník. I.sv. 6. vyd. Praha : Victoria Publishing, 1993, s.736.)

Dle Vašeho záznamu byla kniha, kterou vlastníte, vydána v Amsterodamu v roce 1675.

Bohužel Národní knihovna oceňování knih neprovádí. Pomoci by Vám mohli v některém z antikvariátů, kde se starým tiskům věnují. Obrátit se můžete také na odborníka v oboru znaleckých posudků a odhadů.